Kepler Teleskobu'nun keşfettiği 'öte-gezegen' açıklanacak!

Gezegen avcısı Kepler Teleskobu'nun yeni keşfi açıklanacak. Basın açıklaması NASA tarafından düzenlenecek.
Kepler Teleskobu

DUVAR – ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) gezegen avcısı Kepler Teleskobu’nun yeni keşfi hakkında 14 Aralık’ta basın toplantısı yapılacağını duyurdu. Yeni keşif konusunda ayrıntı verilmedi ancak keşfin ‘öte-gezegenler’ hakkında olması bekleniyor.

Sputnik’in haberine göre, Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri ve olası dünya dışı yaşamı keşfetmesi için uzaya gönderilen Kepler Teleskobu’nun son keşfi ile ilgili fazlaca ayrıntı verilmese de Google’ın yapay zeka ile öğrenme yeteneğine sahip yazılımının keşfe yardım ettiği açıklandı.

‘KEPLER YAPAY ZEKA ARAŞTIRMALARINA DA YARDIMCI’

Basın toplantısına NASA’nın Astrofizik bölümünün Direktörü Paul Hertz’in yanı sıra Google’dan Christopher Shallue de katılacak. Shallue Google’ın yapay zeka ile öğrenme bölümü ‘Google Brain’ de çalışan üst düzey bir yazılım mühendisi.

Açıklamada yapay zeka ile öğrenmenin ‘Kepler’in verilerini analiz etmenin yeni yollarını gösterdiği’ belirtildi. Basın toplantısına NASA’nın Astrofizik bölümünün Direktörü Paul Hertz’in yanı sıra Google’dan Christopher Shallue de katılacak. Shallue yapay zeka ile öğrenme bölümünden Google Brain de çalışan üst düzey bir yazılım mühendisi.

Duyuru 14 Aralık’ta TSİ 21.00’da NASA’nın internet sitesi üzerinden izlenebilecek. İzleyiciler ise telefonferans sırasında Twitter üzerinden #askNASA etiketini kullanarak istedikleri soruları bilim insanlarına yöneltebilecek.

BİNLERCE ÖTE-GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

Kepler Teleskobu uzay gönderildiği 2009’dan bu yana güneş sistemimiz dışında binlerce öte-gezegen (exoplanet) keşfetti. Evrendeki öte-gezegenlerin sanıldığından çok daha yaygın olduğunu ortaya koyan Kepler böylece tarih yazmıştı.

2337 öte-gezegenin varlığını doğrulayan, 4496 tane de öte-gezegen adayı bulan uzay teleskobu Kepler, 2012’de orijinal misyonunu sonlandırmıştı. Ancak 2014’te ‘K2’ adlı yeni misyonuna başlamıştı. Bu program çerçevesinde diğer kozmik fenomenleri de araştırmaya başlayan Kepler 178 öte-gezegen ve 515 öte-gezegen adayı tespit etmişti.

Kepler’in tespit ettiği öte-gezegenlerden 30’u ise yaşama elverişli. Bu gezegenlerin Dünya dışı yaşama sahip olmaya elverişli şekilde yıldızlarına konumlandıkları anlamına geliyor.