BİLİM

Satürn ses verdi!

Cassini, Satürn'ün 'sesini' yolladı. Ses, bir boşluktan şiddetle içeri sızan rüzgar sesini andırıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NASA, uzay aracı Cassini'nin Satürn'de kaydettiği sese dönüştürülmüş dalgaları yayınladı.

26 Nisan'da Satürn'ü ve gezegeni çevreleyen halkalar arasındaki küçük bir boşluktan geçmeyi başaran Cassini, görevi tamamlanana kadar yapacağı 22 dalıştan ilkini gerçekleştirdi.

NASA'daki bilim insanlarının en büyük korkusu saatte 110 bin kilometre hızla gerçekleşecek dalış sırasında Cassini'nin kalkanına zarar verecek parçacıklara çarpma ihtimaliydi. Bu nedenle de keşif sürecinin bu en riskli kısmı, görevin son aşamasına bırakıldı.

Başarı ile gerçekleşen dalışa ilişkin elde edilen ses, aslında radyo ve plazma dalgalarının RPWS isimli bir cihaz sayesinde dönüştürülmesiyle elde edildi. Cassini'den gelen verileri inceleyen ekip, bu toz parçacıklarının, sigara dumanında bulunan parçacıklara eş büyüklükte olduğunu keşfetti.

Dünya'dan Satürn bu bölgesine ilişkin yapılan tahminlerin aksine olumlu bir durum bu. Bu Cassini'nin sıradaki dalışlarda, antenini kalkan olarak kullanmasına gerek olmayacak anlamına geliyor.

Bu Cassini'nin dalışlar sırasında antenini Dünya'ya çevirebileceği ve farklı tetkiklerin yapılabileceği anlamına geliyor.

'SATÜRN VE HALKALARI ARASINDAKİ BÖLGE BÜYÜK BİR BOŞLUK'

Cassini projesinin lideri olan Earl Maize başarı ile gerçekleşen dalış sonrası elde edilen verileri, "Satürn ve halkaları arasındaki bölge, öyle görünüyor ki 'büyük bir boşluk'" ifadesiyle değerlendirdi. Görev planlandığı gibi devam ederken, ekip bir yandan da, neden ulaşılan bu bölgede tahmin edilenden çok düşük seviyede gaz bulunduğunu araştırıyor.

SATÜRN'DE BİR GÜNÜN NE KADAR SÜRDÜĞÜ ARAŞTIRILIYOR

Cassini ikinci dalışı sırasında, Satürn'ün çevresindeki halkalarda yer alan parçacıkları analiz etmek için farklı cihazları kullandı.

Aynı görevde, "gezegende bir günün ne kadar sürdüğünü" ortaya koymak için manyetik ölçümler de gerçekleştirildi. Satürn'ü kaplayan bulutlar, gezegenin ekseni etrafında hangi hızla döndüğünü gözlemlemeyi imkansız hale getiriyordu. Cassini halen son manevrasına ilişkin verileri yollamayı sürdüyor. (BBC)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR