BİLİM

Şempanzelerden cenaze töreni: Ölülerinin dişlerini temizlediler

Şempanzeler, ölmüş bir üyenin dişlerini temizledi. Bu durum evrimsel kökenine ışık tutabilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Zambiya’daki Chimfunshi Yaban Hayatı Barınağı’nda kalan Noel adında dişi bir şempanze, Thomas adındaki daha önceden evlatlık olarak kabul ettiği genç bir erkek şempanzenin ölü bedeni başında oturdu. Daha sonra sağlam bir çimen kökü seçerek, dişlerindeki kalıntıları temizlemeye başladı. Dişi şempanze, diğer grup üyeleri gittikten sonra bile bu işlemi yapmaya devam etti.

Arkeofili'de yer alan habere göre, bu davranışları gözlemleyen St Andrews Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, bunun, şempanzelerin oluşturduğu uzun süredir devam eden sosyal bağların, bağlanılan birey öldükten sonra bile davranışlarını etkilemeye devam edebileceği anlamına gelebileceğini düşünüyor. Araştırmanın baş yazarı Edwin van Leeuwen, “Bu rapor oldukça önemli, çünkü bir kez daha sadece insan türünün merhamet duygusuna sahip olmadığını gösteriyor” dedi.

Araştırmaya dahil olmayan Klaus Zuberbuehler, “Bu kesinlikle ilginç ve kayda değer bir gözlem, ölen grup üyelerinin huzurunda alışılmadık davranışlar sergileyen bir başka şempanze vakası. Uganda’daki Budongo ormanında yaşayan vaşi şempanzeler grubumuzda, öldürülen yetişkin bir dişiyi uzun süre tımar ettiklerine dair bazı davranışlar gördük” dedi.

Bu davranış aynı zamanda şempanzelerin ölüm ve ölümlülük konularında meraklı olduğunu gösteriyor olabilir. Araştırma ekibi, şempanzelerde gözlemledikleri bu davranışın, insanlardaki ölü gömme ritüellerinin nasıl başladığına dair fikir verebileceğini belirtiyor.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR