NASA dün açıklamıştı: 360 derece 'yeni dünya'

NASA, yeni keşfedilen gezegenlerden Trappist-1d'nin 360 dereceli animasyon videosunu paylaştı. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada keşfedilen 7 gezegenin üçünde hayat ihtimalinin bulunduğunu söylendi.

DUVAR – Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çarşamba günü açıkladıkları yeni güneş sistemindeki Trappist-1d gezegenini animasyon ile 360 derece görüntülenebileceği video yayınladı.

Videoda, bilgisayarın mouse’u hareket ettirilerek perspektif değiştirilebiliyor.

Tüm dünyanın merakla beklediği çarşamba günkü NASA toplantısında güneş sistemimize benzeyen 7 gezegen keşfedildi. Dünya’ya 40 ışık yılı (yaklaşık 380 trilyon kilometre) uzakta olduğu bilgisi verilen gezegenlerde evrende dünya dışındaki canlı varlıkların keşfi için önemli bir temel oluşturabileceği düşünülüyor.

Çapları ve kütleleri bakımından Dünya’ya benzeyen gezegenlerin yaşamı destekleyebilecek yapıda oldukları öğrenildi. NASA, Twitter hesabından yazdığı “Yeni bir rekor: Güneş sistemimizin dışında, tek bir yıldızın çevresinde, 7 dünya ölçekli gezegenler bulduk; 3 de yaşanabilir bölge” sözleriyle keşfin önemini açıkladı. (DIŞ HABERLER)