Apollo 14'ün getirdiği taşın sırrı çözüldü

Apollo 14 görevinde toplanan taş örneklerinin incelemesi tamamlandı. Taşlardaki zirkon mineralini inceleyen uzmanlar, Ay’ın 4.51 milyar yıl önce oluştuğunu belirledi.

DUVAR – ABD’nin California Üniversitesi (UCLA) araştırmacıları, Apollo 14’ün getirdiği taşları inceleyerek ayın bilinenden daha da yaşlı olduğunu kanıtladı

1971’deki Apollo 14 görevinde getirilen taş ve toprak örneği incelenirken, Ay’ın 4.51 milyar yıl önce oluştuğu ortaya çıktı. Şimdiye dek Ay’ın, Güneş Sistemi’nden 200 milyon yıl sonra oluştuğu varsayılıyordu ancak bu çalışma 60 milyon yıl sonra doğduğunu gösteriyor.

apollo

Apollo 14’te Stuart A. Roosa ve Edgar D. Mitchell ile birlikte Ay’a giden Alan Bartlett Shepard (ortada), dünya uydusunda yürüyen beşinci insan olmuştu.

Apollo 14 ile Ay’a giden astronotlar Alan Shepard ve Edgar Mitchell, Ay yüzeyinden 42 kilo taş ve toprak örneği toplamıştı. Shepard ve Mitchell’in getirdiği örneklerde zirkon mineraline rastlanmıştı. Zirkon parçacıkları uranyum tarihleme yöntemiyle inceleyen araştırmacılar, Ay’ın 4.51 milyar yaşında olduğunu bulmuş oldu. Çalışma, ‘Science Advances’ dergisinde yayımlandı (Kaynak: Milliyet)