BİLİM

99 milyon yıl sonra kehribar taşından çıktı

Çin'li araştırmacılar kehribar taşının içerisinde 99 milyon yıllık Dinazor fosili buldular.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sonuçları Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırmada, Çin Yer Bilimleri Üniversitesinden Şing Lida, uluslararası bir araştırma grubu ile yaptığı inceleme sonucu, geçen yıl Myanmar'daki yerel bir pazarda aldığı kehribar taşının içinde tüylü dinozor kuyruğu fosili buldu.

Sputnik'in haberine göre, kehribar taşının çıkarıldığı madenin izini süren Çinli araştırmacı, "İlk kez kehribar taşının içinde bir dinazor parçası bulundu. Yaptığımız testlerin sonuçlarına göre bu fosil, yaklaşık 99 milyon yıl önceki orta-Mezezoik döneme ait.

Reçinenin akış şekli ve dinozor kuyruğu ile bulunan soyu tükenmiş karınca türü göz önünde bulundurulduğunda bu taşın tamamen doğal yollarla şekillendiği anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.  3.85 santimetre uzunluğuna sahip olan tüy kuyruk fosilini inceleyen araştırmacılar, bu kuyruğa sahip dinazorun 18,5 santimetre uzunluğunda olduğunu düşünüyor. Araştırmacı Şing, "Diğer kehribar taşlarında da dinazor fosili ya da antik çağlara ait canlıların fosillerini bulabiliriz" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR