Kuşlar yumurtalarına neden şarkı söyler?


Bilim, her gün onlarca soruyu cevaplıyor. Bunların bazısı hayatiyken, bazıları da merakımızı gidermeye yarıyor. İşte onlardan biri: Yeni bir araştırma bazı kuşların açılmaya yakın yumurtalarına neden şarkı söylediklerine dair önemli bir teori ortaya çıkardı.

Erdal Kaplanseren @Kaplanseren

DUVAR – Evet, tıpkı anne karnında bebekleri ile konuşan ya da müzik dinleten insanlar gibi bazı kuşlar da dış dünyaya çıkmalarına az kalan yumurta içindeki yavrularına öterek seslerini iletiyorlar. Science Mag‘de yayınlanan ve zebra ispinozları üzerine yapılan bir araştırma; bu kuşların hava sıcaklıkları 26 C dereceyi geçtiği ve kuluçka dönemlerinin sonlarına doğru yumurtalarına şarkı söylediklerini ortaya koyuyor.

Peki bunu neden yapıyorlar? Hava sıcaklığının bu olayda gerçekten bir rolü var mı? Araştırmacılar bunun büyük bir olasılık olduğunu düşünüyor. Yumurtalar, kuluçka döneminde çevre sıcaklıklarından etkilenmeden sabit 37 C derecede hayatlarına hazırlanıyorlar. Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden Mylene Mariette ve Kathrine Buchahan bu muammaya açıklık getirmek için kaydedilmiş farklı zebra ispinozu seslerini, bir kuluçka makinesinin içinde bulunan yumurtalara dinleterek bir deney yapıyorlar.

The pipping stage

 

YAVRU KUŞLARIN GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

Bir grup yumurtaya birbirinden farklı normal zebra ispinozu ötüşleri dinletilirken, diğer gruba yavru bekleyen kuşların hava sıcaklığı artınca yumurtalarına söyledikleri şarkıları dinletiyorlar. “Sıcak çağrı” adını verdikleri ötüşleri dinleyen ikinci gruba dahil olan yumurtalar birinci gruba göre daha yavaş gelişiyorlar ve yumurtadan diğer kuşlara göre daha ufak çıkıyorlar. Küçük olmak sıcak havalar için önemli bir hayatta kalma avantajı getiriyor: Ufak vücudu soğutmak daha kolay.

Her iki gruptan çıkan yavruların hayatlarını takip eden araştırmacılar, yumurtalarının içinde “sıcak çağrı”ları dinleyen kuşların daha sonraki kuşaklardaki üyelerinin diğer kuşlara göre sayıca daha fazla olduğunu tespit ediyorlar. Bu ötüşlerin kuluçka dönemlerinin son 1/3’lük diliminde yavruların gelişimini bir şekilde etkilediği düşünülüyor.