400 yaşında köpekbalığı keşfedildi

Grönland'da, gelmiş geçmiş en uzun yaşayan omurgalı canlı bilimciler tarafından tespit ettiler. Yapılan araştırmalara göre bu köpek balığı 400 yaşında.

DUVAR – Bilim insanlarının bugüne kadar yaptıkları araştırmalarda, en uzun süre yaşayan omurga canlılar olarak kalamar, balina, ahtapot, geyik gibi canlı türleri ortaya atılmıştı.

Bugün ise Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları, gelmiş geçmiş en uzun süre yaşayan omurgalı canlıyı tespit ettiler. Danimarkalı bilimciler, Grönland’da bir köpek balığının yaklaşık 400 yıldır yaşamını sürdürdüğüne yönelik bulgulara rastladıklarını belirttiler.

kopekbaligi3

Diğer köpek balıkları ile karşılaştırıldığında daha yavaş bir hareket hızına sahip olduğunu ifade eden bilimciler, köpek balığının ortalama 1 mil hızında seyir ettiğini açıkladılar.

400 yaşındaki köpek balığının yaklaşık 20 feet (6 metre) uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Science Dergisi’nde yayımlanan rapora göre, doğumundan bu yana her yıl yaklaşık 1 cm büyüyen köpek balığı, oldukça yavaş bir gelişim hızına sahip.

kopekbaligi4

Kopenhag Üniversitesi deniz biyoloğu John Steffensen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gri köpek balığı olarak bilinen köpek balığının yaşını tahmin etmek için son derece zorlu testleri geride bıraktıklarını dile getirdi. 1950’li yıllarda kullanılmaya başlayan ağır izotop yöntemli testi geride bıraktıklarını ifade eden Steffensen, araştırmalar sonucu elde ettikleri 400 yıllık rakamın oldukça şaşırtıcı olduğunu sözlerine ekledi.

Köpek balığının yaşının belirlenmesi için, canlının uzunluğu ile radyokarbon tarihleri ilişkilendiren bir teknik kullanıldı. Söz konusu teknik ve yöntem sonucunda ise 1624 yılından doğduğu tahmin edilen gri köpek balığının 392 yaşında olduğu tespit edildi. Araştırmacılar gri köpek balıklarının ortalama 132 ila 156 yıl arasında yaşamlarını sürdürdüklerini belirtiyorlar.