1 damla yakıt kullanmadan 40 bin kilometre uçtu

Güneş enerjisi ile Solar Impulse, çıktığı dünya turunu tamamladı. Abu Dhabi’den start alan turda uçak, saatte 45 kilometre hızla gezdi.

DUVAR – Geçen yıl mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dhabi’den start alan turda Solar Impulse adlı uçak, bir damla yakıt harcamadan toplam 40 bin kilometre yol yaptı. Bu uçuş, daha yeşil teknolojiler için dünyaya umut oldu. Kahire’de başlayan 17’nci ve son uçuşun pilotluğunu gerçekleştiren Bertnard Piccard, yerel saatle 04.00’te Abu Dhabi’ye indi. Son uçuşun kısa olmasına rağmen çok türbülanslı bir havada yapıldığını belirten Piccard, “Biz 13 yıllık bir hayali gerçekleştirdik. İmkansız denilen şeyi hayata geçirdik. Bu uçuş havacılık kadar enerji tarihini de değiştirecek” dedi.

‘ELEKTRİKLİ YOLCU UÇAKLARI GELECEK’

Projede dönüşümlü olarak uçan Andre Borchberg ise teknolojik açıdan zorlu projede amaçlarının çevre bilinci oluşturmak ve enerjiye farklı bir bakış getirmek olduğunu belirterek “Solar Impulse başarıya imza attı. Gelecekte yolcu uçakları elektrikle uçacak. Çevre kirletilmeyecek. Bu rekor çok daha ileriye taşınacak” diye konuştu. Yaklaşık 150 kişinin çalıştığı projeye Türkiye’den Brisa markası sponsor oldu.

AĞIRLIĞI 2300 KİLOGRAM

Solar Impulse uçağının tasarım ve imalatında havacılık devlerinin yanı sıra tekne imalatçıları da görev yaptı. Yüksek dayanıklı kompozit ve özel metaller kullanıldı. Boş ağırlığı 2300 kilogram olan uçak, dört adet elektrik motoruna sahip. Verimlilik oranı yüzde 93. Gelişmiş motora sahip bir otomobilin verimliliği ise ancak yüzde 30’u buluyor. Kanat üzerinde 17 bin 248 adet güneş paneli var. Bu panellerin topladığı enerji bataryalarda depolanıyor. Gündüz pillerini şarj eden uçak, gece de uçabiliyor. Uçağın kanat açıklığı 72 metre. Boeing 747 uçağının kanat açıklığı ise 68 metre. (DHA)

Mandalay, Myanmar, March 19, 2015: Solar Impusle 2 lands in Mandalay with Bertrand Piccard at the controls. The First Round-the-World Solar Flight will take 500 flight hours and cover 35’000 km, over five months. Swiss founders and pilots, Bertrand Piccard and André Borschberg hope to demonstrate how pioneering spirit, innovation and clean technologies can change the world. The duo will take turns flying Solar Impulse 2, changing at each stop and will fly over the Arabian Sea, to India, to Myanmar, to China, across the Pacific Ocean, to the United States, over the Atlantic Ocean to Southern Europe or Northern Africa before finishing the journey by returning to the initial departure point. Landings will be made every few days to switch pilots and organize public events for governments, schools and universities.