Sualtının tüm gizemleri ortaya çıkacak

Benthic sualtı mikroskobu ile suların altındaki gizli dünyanın kapıları aralanıyor. Benthic sayesinde detaylı milimetrik taramalar yapılabilecek ve yüzeyin 3 boyutlu haritası çıkarılabilecek.
sualti

DUVAR – Su altında insan gözünün göremeyeceği boyutlardaki canlılar artık gözlemlenebilecek. Özel bir araştırma ekibinin geliştirdiği su altı mikroskobu sayesinde sualtında hiçbir şey gizli kalmayacak. Özel olarak geliştirilen bu mikroskopla gözle görülmeyen canlılar da gözlemlenebilecek. Bilim dünyası sadece yeryüzü üzerindeki canlı ve cansız varlıkları değil, sualtındaki gizemli yaşamı da çözmek için çabalıyor.

Denizin diplerinde, okyanusun ulaşması güç noktalarında mevcut canlıların geçmişine dair çok sayıda araştırma yapan bilim insanları, geliştirdikleri mikroskop sayesinde bir devrime imza atabilirler.

ShiftDelete.Net’in haberine göre, şimdiye kadar sualtındaki “gözle görülmesi imkansız” canlıları, organizmaları gözlemlemek için büyük uğraşlar veren yetkililer, San Diego Üniversitesi bünyesinde yepyeni bir teknolojiyi hayata geçirdi.

Kısaca Benthic Underwater Microscope (Benthic Sualtı Mikroskobu) olarak adlandırılan cihaz, şimdiye kadar göremediğimiz, halen gizemini çözemediğimiz canlıları ortaya çıkartacak.

Standart ölçeklerdeki mikroskoplar ile yeterli ilerleme kaydedemeyen bilim insanları, Benthic Underwater Microscope üzerinden oldukça detaylı milimetrik taramalar yapabilecekler. Benzerlerinin aksine yansıma sorununa da büyük ölçüde çözüm getiren BUM, esnetilebilir lenslerin yardımıyla yüzeyin 3 boyutlu haritasını çıkartabiliyor.

Bu buluşun getireceği en büyük fayda ise, insan gözüyle görülmesi imkansız canlıların nasıl yaşadıklarını ortaya çıkartması olacak. Zira daha önce yapılan çalışmalar sonucunda, mercanların mikroskopik algler ile kimyasal sıvılar kullanarak savaştığı öğrenilmişti. Yani doğadaki büyük döngünün, su altında da yaşandığı öğrenildi.