BİLİM

NASA yeni astronotlarını arıyor

Astronot olma hayalini gerçekleştirmek isteyen tam 18 bin 300 kişi, NASA "2017 Astronot Aday Programı"na başvuru yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Astronot olma hayalini gerçekleştirmek isteyen tam 18 bin 300 kişi, Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) "2017 Astronot Aday Programı"na başvuru yaptı. Başvuruları önümüzdeki 3 yıl içinde değerlendirecek olan NASA, bu sürecin sonunda 8 ila 14 adayı astronot programına alacak. Başvuranların programa seçilme şansı binde 8. Yani astronot olmak Harvard Üniversitesi’ne girmekten 65 kez daha zor.

HANGİ ÖZELLİKLER GEREKLİ?

NASA’nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi’nde yapılan araştırmaya göre, NASA astronotu olmak için öncelikle bir başvuru formu doldurmak gerekiyor. Geçen yıl yeni astronotlar yetiştireceğini açıklayan NASA’ya 18 binden fazla başvuru yapıldı. Seçim komitesinin müdürü Anne Roemer şunları söylüyor:

“Çok zor bir süreç. Çok dikkatli bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. İlk önce, başvuranların temel vasıflara sahip olup olmadığına bakıyoruz. Bu iş için de astronot ekibimizden faydalanıyoruz.”

BİN SAATLİK JET UÇUŞ DENEYİMİ

Başvuru yapanların Amerikan vatandaşı olması ve mühendislik, biyoloji, fizik, bilgisayar veya matematik bölümlerinde üniversite eğitimi almış olması gerekiyor. Ayrıca en az üç yıl iş deneyimine veya bin saatlik jet uçağı pilotluğu deneyimine ihtiyaçları var. NASA, sağlık testini geçebilen adaylarda bazı kişilik özellikleri de arıyor.

Anne Roemer, “Liderlik, takım çalışması çok önemli. İletişim de çok önemli bir rol oynuyor. Aslında her meslek dalında aranan temel kişilik özellikleri arıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Başvurular arasından seçilecek 120 aday, ilk tur mülakatlar için Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne davet edilecek. Bunların yaklaşık yarısı da ikinci tur mülakat için geri çağırılacak. Astronot adaylığı programına seçilenlerin, iki yıllık eğitim programını başarıyla tamamlaması gerekiyor.

HER KONUDA BİLGİ SAHİBİ OLUYORLAR

Roemer, “Eğitim programında, uzay uçuşunu ilgilendiren her konuda biraz bilgi sahibi oluyorlar. Bu Rus dilini öğrenmekten, uzay yürüyüşü eğitimine kadar birçok alanı kapsıyor. Misyon odaklı eğitime geçmeden önce, iki yıl boyunca her alanda deneyim kazanıyorlar” diyor.

Programını tamamlayacak astronotların, yapımı süren üç yeni uzay mekiğinde uçması bekleniyor. Bunlardan biri, uzayın derinliklerini araştıracak olan Orion mekiği. NASA, 2030 yılında Mars’a astronot göndermeyi planlıyor.

Roemer, bu alanda kariyer yapmak isteyenlere bir tavsiyede de bulunuyor: “Gençlere hep aynı tavsiyeyi veriyoruz. Sizi heyecanlandıran, sizde tutku yaratan alanda kariyer yapın. Çünkü sevdiğiniz bir işte başarılı olma şansınız çok daha yüksek. Bu, astronot olmak isteyenler için de geçerli.”

338 ASTRONOT YETİŞTİRDİ

Amerika’da yedi kişilik ilk astronot grubu 1959’da askerler arasından seçilmişti. NASA şimdiye kadar toplam 338 astronot yetiştirdi.

Etiketler nasa astronot Houston
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR