Bilim Kurulu üyesinden alkol yasağına tepki: Hayretler içerisindeyim

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, iktidarın andemiyi gerekçe göstererek içki satışını kısıtlamasına tepki gösterdi: "Gerçekten hayretler içerisindeyim. Çok yersiz. Bu inanılmaz bir şey."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, tam kapanma döneminde içki satışının yasak olmasının hiçbir akılcı tarafının olmadığını söyledi. Habertürk TV'de katıldığı programda yasak kararını değerlendiren Şimşek şöyle konuştu: 

"Tüm eleştirilere katılıyorum. Hiçbir akılcı tarafı olmayan nasıl bir uygulamadır anlamış değilim" diyen Yavuz, "Bizim amacımız kalabalıkları azaltmak. Kapalı ortamları azaltmak. Barlar, restoranalar kapalı. Bu ortamlarda alkol içilirse sıkıntı olabilir. İnsanların evinde alkol almasında ne sakınca var? Hiçbir şekilde anlamış değilim."

Alkol yasağı kararının, salgını önlemek adına alınmasının hiçbir akılcı açıklaması olmadığını vurgulayan Yavuz, "Şöyle bir şey var, ağızın bu tarz dezanfektanlarla, klorheksidin olur, alkol olur; bunlarla çalkalanmasının virüs yükünü azalttığı söyleniyor. Siz kalkıp neye dayanarak böyle bir şey yapabiliyorsunuz? Gerçekten hayretler içerisindeyim. Çok yersiz. Bu inanılmaz bir şey. Ben olsam böyle bir uygulamadan hemen dönerim" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)