Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Vaka artışı Anadolu'da devam edecek

Korona virüsünün buluşmalar ile taşındığını söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü, "Vaka artışının Anadolu'da biraz daha devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, büyük kentlerden yayılan vakaların Anadolu şehirlerinde arttığını söyleyerek, "İzmir'de, Ankara'da, vakalar halen yüksek görünüyor ve dikkat ederseniz artık İstanbul'dan Anadolu'ya vakaların ulaştığını, Anadolu kentlerinde vaka sayılarının arttığını görüyoruz" dedi.

Sömestir tatili nedeniyle daha önce düşük seyreden illerde vaka sayısının artmaya başladığını söyleyen Özlü, "Daha önce düşük seyreden illerde vaka sayıları artmaya başladı. Bu da muhtemelen okul sömestir tatilinin etkisi diyebiliriz. Çünkü sömestir tatiliyle birlikte büyük kentlerden Anadolu'ya, küçük kentlere bir insan hareketliliği oluyor. Okulların kapanmasıyla birlikte aileler kendi memleketlerini, yakınlarını, ailelerini ziyaret ediyorlar" ifadelerini kullandı. 

'OMICRON'A ERKEN YAKALANAN KENTLERDE VAKALAR DÜŞÜYOR'

Buluşmalar ve bir araya gelmelerle bulaşın taşındığını aktaran Prof. Dr. Özlü, DHA'nın aktardığına göre şöyle konuştu: "Virüs böyle taşınıyor. Bunun etkisini gördük ve göreceğiz. Vakaların artışının Anadolu'da biraz daha devam edeceğini düşünüyorum. Omicron dalgasına erken yakalanan kentlerde vaka sayılarının düşmeye başladığını görüyoruz. Böyle olacak yani bazı illerde pik tamamlanıp düşmeye devam ederken bazı illerde de yükselme eğilimi devam edecek. Dünyada da baktığımızda bazı erken yakalanan ülkelerde pikin azalmaya başladığını görüyoruz." (HABER MERKEZİ)