Bilgin: Asgari ücret görüşmelerini ilk haftada bitirme kararındayım

Bakan Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmelerini hemen sonuçlandırmak istediğini söyledi. Bölgesel asgari ücrete kapıyı kapatan Bilgin, asgari ücretten vergi alınmaması konusunu çalıştıklarını belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret tespit görüşmeleriyle ilgili, "Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

Dünkü Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Bilgin, asgari ücret için aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirtti ve "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde" diye konuştu.

'İŞVERENE DESTEK VERMEYECEĞİZ’

İşveren verilen 75 liralık destek sorulunca Bakan Bilgin, "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz" dedi. Bilgin, işçiye verilecek desteğin nereden karşılanacağına ilişkin soruya da "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde" diye cevap verdi. Bilgin, asgari ücretin tespiti için yapılan anket sonuçlarının çarşamba günü sonuçlanacağını belirtti ve önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'la paylaşacağını söyledi. Bilgin "Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim" diye konuştu.

'GÖRÜŞMELERİ İLK HAFTADA BİTİRME KARARINDAYIM'

Asgari ücret görüşmelerinin 1 Aralık'ta resmi olarak başlayacağını söyleyen Bakan Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

Bölgesel asgari ücretin kanuna aykırı olduğunu belirten Bilgin "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz" dedi. Bakan Bilgin, asgari ücretten gelir vergisinin alınmaması gibi bir formülün masada olup olmadığının sorulması üzerine de "Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. (DHA)