Bildiriye CHP'den ilk yorum: Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bildiri yayınlayan emekli amiraller için "15 Temmuz’un önünde de sonunda da dimdik durdular. Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ve 'sarıklı amiral'e ilişkin yayınladığı bildiriyle ilgili CHP'den ilk yorum Grup Başkanvekili Engin Özkoç yaptı. Özkoç, iktidarın sert tepki gösterdiği amiraller için sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, imzacıların 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı çıktığını hatırlattı.

Tekkedeki sarıklı amiralin fotoğrafını paylaşan CHP Grup Başkanvekili Özkoç, "Siz önce kendi yarattığınız vesayetçilerle savaşın. O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz’un önünde de sonunda da dimdik durdular..." mesajını paylaştı. Özkoç daha sonra da "Deniz Kuvvetlerini ağzına kadar FETÖ'cü dolduranlar, 15 Temmuz'un ertesinde Atatürk ilke ve devrimleriyle yetişmiş subaylar olmasa bugün koltuklarında oturamıyor olacaklardı. Şimdi çıkmışlar 5. kol faaliyeti filan. Hadi oradan... Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum" diyerek amirallere destek verdi.

Özkoç bir süre sonra da büyük harflerle, "TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'NİN TAPU SENEDİ LOZAN'I, MONTRÖ'YÜ SAVUNMAK SUÇ OLMUŞ... BU GÜNÜ UNUTMA MİLLETİM" ifadesini paylaşarak bildiriye açılan soruşturmaya tepki gösterdi.

ÖZTRAK: BİR DARBE TETİKÇİLİĞİ GÖRMEDİM

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da bildiride darbe çıkarılamayacağını söyledi. Öztrak, Cumhuriyet gazetesine açıklamasında  "Gözüküyor ki AKP mağdura yatmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. 103 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir" dedi. 

Emekli amirallerin Montrö ile ilgili fikirlerini beyan ettiklerini belirten Öztrak, "Türkiye'nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AKP'nin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum. İnsanlar Montrö'yle ilgili fikirlerini açıklamışlar. Baktığınız zaman o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim. Açıkçası gerçekten ne yaptıkları belli değil. O metne bakınca kim nerede darbe tetikçiliği yapıyormuş? Her yerden bir şey çıkartıyorlar. Türkiye'de kimsenin söz söyleme özgürlüğü, fikrini açıklama özgürlüğü yok herhalde" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)