Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi Senato'da: 628 sayfalık tasarı sesli okunacak

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketini görüşmeye başladı. Tasarının oylama sürecini geciktirmek için Cumhuriyetçi Senatör Ron Johnson, 628 sayfalık planın sesli okunmasını talep etti.

Ron Johnson (solda)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden'ın, daha önce Temsilciler Meclisi'nden geçen 1.9 trilyon dolarlık korona virüsü teşvik paketi Senato'da görüşülmeye başlandı. Senato Genel Kurulu'nda tasarının gündeme alınıp alınmamasına yönelik oylamanın sonucunda gerekli çoğunluk sağlandı. Genel Kurul salonunda yapılan oylamada 50-50 eşitlik durumunun ortaya çıkmasının ardından Senato Başkanı sıfatıyla oy kullanan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, eşitliği Demokratlar lehine bozdu ve tasarının görüşülmesine geçildi.

Cumhuriyetçi Senatör Ron Johnson, tasarının Senato'daki oylama sürecini geciktirmek için 628 sayfalık tasarının tamamının sesli okunmasını talep etti. Demokratlar bu talebin bir 'oyalama ve geciktirme taktiği' olduğunu savunurken, bazı Cumhuriyetçilerin de bu işlemin gereksiz olduğunu ifade ettiği kaydedildi. Daha sonra 20 saati bulabileceği belirtilen tartışma bölümüne geçilmesi ve ardından tasarının oylanabileceği bölümlere devam edilmesi beklenirken, Kongre kaynakları tasarının nihai oylamasının birkaç gün alabileceğine işaret ediyor.

Senatodaki oturumun öncesinde Beyaz Saray ile Kongre'deki Demokratlar arasında varılan uzlaşma gereği, yüksek gelirli Amerikalıların kademeli olarak söz konusu destek paketinden daha az yararlanması yönündeki düzenleme de pakete işlendi.

Temsilciler Meclisi'nde geçtiğimiz cumartesi sabaha karşı kabul edilen tasarı, Biden yönetiminin Covid-19'un ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak görülüyor. Senato'da kabul edilmesi halinde tasarı imzalanmak üzere Biden'ın masasına gönderilecek. Kişi başına 1400 dolarlık nakit yardım desteği öngörülen tasarıda, daha önce yer alan asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılması maddesi Senato gündemine gelmeden önce çıkarılmıştı. Senato'daki Cumhuriyetçilerin yanı sıra bazı merkeze yakın Demokratlar da bu yönde bir adıma 'işsizliği artıracağı' gerekçesiyle karşı çıkmışlardı. (AA)