Biden'dan Netanyahu'ya uyarı: Dünyanın desteğini kaybediyorsun, hükümeti değiştir 

İsrail'in Gazze'deki katliamı konusunda dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını söyleyen Biden, uzun vadeli çözümü için Netanyahu'nun hükümetini değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "hükümetini değiştirme" uyarısı yaptı.

Biden, Washington'da kameralara kapalı olarak düzenlenen bir bağış etkinliğinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve Netanyahu hükümetinin geleceğini değerlendirdi.

AA'nın Beyaz Saray muhabirlerinden aktardığı notlara göre Biden, Gazze'de ayrım gözetmeksizin yaptığı saldırılardan dolayı İsrail'in dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını vurguladı.

Netanyahu hükümetini "İsrail tarihindeki en muhafazakar hükümet" sözleriyle tanımlayan Biden, bu yönetimin İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözümü de desteklemediğini dile getirdi.

ABD Başkanı, İsrail-Filistin sorununun uzun vadeli çözümü noktasında da Netanyahu'nun hükümetini değiştirip güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Sabah saatlerinde Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yapan Biden, İsrail'in Gazze'de sivillerin hedef alınmaması konusunda daha hassas olması gerektiğini dile getirmiş, Netanyahu ise Gazze'deki işgal operasyonları tamamlandıktan sonra bölgenin nasıl bir statü alacağı konusuna değinerek, bu konuda ABD yönetimiyle görüş ayrılıkları olduğunu belirtmişti. (HABER MERKEZİ)