Biden'dan Lula'ya destek telefonu 

ABD Başkanı Biden, Brezilya Devlet Başkanı Lula'yla yaptığı telefon görüşmesinde desteğini iletti. Lula, Biden'ın davetiyle şubatta Washington'a gidecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, seçim sonucunu kabul etmeyen eski başkan Bolsonaro destekçilerinin baskınlarıyla sarsılan Brezilya'nın Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın, görüşmede, Brezilya demokrasisine ve Brezilya halkının özgür iradesine olan desteğini ilettiği belirtildi.

Biden'ın Brezilya'da demokratik kurumlara karşı yapılan, şiddet içeren saldırıyı kınadığı kaydedilen açıklamada, iki liderin, iklim değişikliği, ekonomik kalkınma, barış ve güvenlik dahil olmak üzere karşılaşılan zorluklara karşı birlikte mücadele etme sözü verdikleri bilgisi aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Biden'ın ortak gündemi değerlendirmek için şubat ayı başında Lula da Silva'yı başkent Washington'a davet ettiği, Brezilya Devlet Başkanı'nın da bu daveti kabul ettiği duyuruldu. (HABER MERKEZİ)