Biden’dan LGBTİ+ haklarının korunması için başkanlık bildirisi

ABD Başkanı Joe Biden, LGBTİ+ haklarının korunmasını mali yaptırımlar yoluyla genişletmeyi amaçlayan bir bildiri yayınladı. Bildiride, vize kısıtlaması da dahil olmak üzere tüm diplomatik araçların bu hakların daha iyi korunmasını sağlamak için kullanılacağı kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, LGBTİ+ haklarının daha iyi korunmasını sağlamak için bir bildiri yayınladı. Başkanlık bildirisinde, mali yaptırımların da hakların korunması için devreye gireceği belirtildi ve "Tüm insanlara saygıyla yaklaşılmalı. Kim olursa olsun, kimi severse sevsin, insanlar korkusuzca yaşayabilmeli" ifadelerine yer verildi.

AMERİKAN KURUMLARINA 'MÜCADELE' ÇAĞRISI

ABD Başkanı olarak ilk kez ziyaret ettiği Dışişleri Bakanlığı'nda "Diplomasinin, LGBTİ+ bireylerin haklarını genişletmek için çalışmasını sağlayacağız" diyen Biden'ın bildirisinde, yurt dışında çalışma yürüten Amerikan kurumlarına 'yabancı hükümetler tarafından LGBTİ+ bireylerin veya LGBTİ+ hareketinin suç sayılmasıyla mücadele etme' çağrısı yapılıyor.

'TÜM ARAÇLAR KULLANILACAK'

Bu kurumlara, LGBTİ+ haklarının ihlal edilmesi durumunda, 'potansiyel mali yaptırımlar ve vize kısıtlaması da dahil olmak üzere tüm diplomatik araçların kullanılması' talimatı veriliyor.

SIĞINMACI VE GÖÇMEN MADDESİ

'LGBTİ+ sığınmacı ve göçmenlerin, korumaya eşit erişime sahip olması' çağrısının da yer aldığı bildiride, Dışişleri Bakanlığı'ndan, LGBTİ+'lara yönelik şiddet ve homofobik ayrımcılığı da yıllık insan hakları raporuna dahil etmesi talep ediliyor.

BIDEN'IN SEÇİM VAADİ: EŞİTLİK YASASI

Sembolik niteliği olan bildiri, Biden'ın seçim kampanyası vaatleri arasında yer alıyordu. Biden, yönetiminin ilk 100 gününde LGBTİ+ haklarının korunmasını güçlendirecek olan Eşitlik Yasası'nı imzalama sözü vermişti. Bu kapsamda Biden, LGBTİ+'lara yönelik ayrımcılıkla mücadele ve adalet sisteminde 'adil muamele' ile küresel çapta LGBTİ+ haklarının genişletilmesini vadetmişti. (DIŞ HABERLER)