Biden'dan Çin'e, 'Rusya'ya yaptırımı delme' tehdidi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'le ilk kez Rusya'nın Ukrayna işgalini görüştü. Biden, Şi'ye "Rusya'ya ekipman desteği vermenin sonuçları olacağı" uyarısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili ilk kez bugün telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray, Biden ve Şi'nin yaklaşık 2 saat süren video konferans görüşmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Görüşmenin Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı odağında yapıldığına işaret edilen açıklamada, Biden'ın ABD ve müttefiklerinin Rusya'nın saldırısına ilişkin duruşu ve uygulanan yaptırımlar konusunda Şi'ye detaylı bilgi verdiği ifade edildi.

Beyaz Saray açıklamasında "Biden, Rusya'nın Ukrayna'da şehirlere ve sivillere yönelik zalimce saldırıları devam ederken, Çin'in Rusya'ya ekipman desteği vermesi durumunda bunun sonuçları konusunda açıklamalarda bulundu" ifadesi kullanıldı.

Şİ: ÇATIŞMA KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİL

Çin Dışişleri Bakanlığı ise görüşmeye ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Başkan Şi, çatışmanın kimsenin çıkarına olmadığını söyleyerek, barış ve güvenliğin uluslararası toplumun en çok değer vermesi gereken şey olduğunu kaydetti." 

Açıklamaya göre Şi, "Ukrayna krizi görmek istediğimiz bir şey değil. Çatışma kimsenin çıkarına değil. Olaylar bir kez daha gösterdi ki ülkeler savaş meydanında karşı karşıya kalma noktasına gelmemeli" dedi.

ÇİN RUSYA'YA YAPTIRIMLARA KARŞI ÇIKIYOR

Çin'in Rusya'ya yönelik yaptırımları hafifletecek adımlar atacağı, Rusya'nın Çin'den "silah desteği" istediği gibi iddialar hafta başından bu yana ABD kamuoyunda geniş yer bulmuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın silah desteği istediği iddiasını yalanlarken Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarına ise "Pekin'in ilkesel olarak yaptırımlara karşı çıktığı" yanıtı vermişti. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian ise dün yaptığı açıklamada, “Soğuk Savaşı kazandıktan sonra dünyayı yönetebileceklerini düşünerek kendilerini kandıranlar, diğer ülkelerin güvenlik kaygılarını göz ardı etti ve NATO'nun doğuya doğru genişlemesini sürdürdüler, dünya çapında savaşlar yürüttüler" mesajı vermişti. 

ROMA SONRASI GÖRÜŞME KARARI

Şi ve Biden arasında görüşme yapılması kararına, Çin Merkez Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Yang Jiechi ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasında 14 Mart'ta Roma'da yapılan toplantının sonucunda varıldı. ABD ise bu hafta Kiev'e 800 milyon dolarlık yeni askeri yardım planı açıklarken Rusya'yla normal ticari ilişkilerin askıya alınması kararı da Temsilciler Meclisi'nde onaylanmıştı. (DIŞ HABERLER)