Biden yönetimi, Husileri 'terör listesinden' çıkarmaya hazırlanıyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Donald Trump yönetiminin son dakika kararlarından birini tersine çevirerek Husileri 'yabancı terör örgütleri' listesinden çıkarmaya hazırlandığı kaydedildi. Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, kararın Yemen'deki insani krizin daha da kötüleşmesini önlemek amacıyla alındığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Joe Biden yönetiminin, Donald Trump'ın son günlerinde 'yabancı terör örgütleri' listesine eklediği Husileri listeden çıkarmaya hazırlandığı bildirildi. ABD medyasına açıklama yapan ve adı açıklanmayan üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Biden yönetiminin söz konusu adımla ilgili Kongre'yi bilgilendirdiğini duyurdu.

Biden yönetiminin, Husilere bakışında herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulayan yetkili, söz konusu adımın Yemen'deki insani krizin daha da kötüleşmesini önlemek amacıyla atıldığını belirtti. Yetkili, "Bu adımımız, dünyadaki en kötü insani krizi daha da derinleştirecek olan ve önceki yönetimin son dakikada yaptığı (Husileri terör örgütü listesine eklemesi) işlemin insani sonuçları sebebiyle atılmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Biden, önceki gün yaptığı açıklamada, ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'a sağladığı askeri yardımı kestiğini duyurmuştu. Trump yönetimi, 20 Ocak'ta görevi devretmeden kısa süre önce Husileri terör örgütleri listesine eklediğini duyurmuş, söz konusu karar Yemen'deki insani krizi daha da derinleştireceği endişesiyle tepki çekmişti. 

'GÖRÜŞMELERİN BAŞARISIZ OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORLAR'

Öte yandan Yemen hükümeti, Husileri Ürdün'de devam eden esir takası görüşmelerinin başarısız olması için çalışmakla suçladı. Ürdün'ün başkenti Amman'da 24 Ocak'ta başlayan görüşmelere hükümet tarafını temsilen katılan heyetin üyelerinden Macid Fedail, Twitter hesabından açıklama yaptı.

Hükümet olarak her iki tarafın tüm esirlerinin serbest bırakılmasını istediklerini ve bu bağlamda aşamalı tahliyeyi kabul ettiklerini belirten Fedail, "İki ay boyunca Husilerden esir takası görüşmelerinin düzenlenmesini istedik ama sürekli reddedildik. ABD'nin Husileri terör listesine alma kararı, görüşme talebimizi kabul etmelerine büyük katkı sağladı" ifadelerini kullandı. Fedail, yeni ABD yönetiminin söz konusu kararın gözden geçirileceğini açıklamasından sonra ise Husi heyetinin Ürdün'deki tavrının değiştiğini ve görüşmelerin başarısız olması için her yola başvurduklarını kaydetti. (AA)