Biden: Trump ve yandaşları demokrasiyi tehdit ediyor

Pennsylvania eyaletine bağlı Philadelphia’da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, eski başkan Trum ve yandaşlarının 'demokrasiyi tehdit ettiğini' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, ABD Anayasası ve ABD Bağımsızlık Bildirgesi’nin kabul edildiği Pennsylvania eyaletine bağlı Philadelphia’da, “ulusun ruhu için savaş” konulu bir konuşma yaptı. Eşitlik ve demokrasinin saldırı altında olduğunu belirten Biden, “Donald Trump ve MAGA Cumhuriyetçilerinin, cumhuriyetin temellerini tehdit eden aşırıcılığı temsil ettiğini” söyledi.

'DEMOKRASİYİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ'

VOA Türkçe'nin aktardığına göre, Bağımsızlık Salonu’nda konuşan Biden, eski başkan Donald Trump’ın 'Make America Great Again' (Amerika’yı Yeniden Büyük Yapalım) sloganının kısaltmasına atıfla 'ultra-MAGA' Cumhuriyetçiler olarak nitelediği çevreler için, “Bu ülkeyi geri götürmeye kararlılar. Seçme hakkının, mahremiyet hakkının, doğum kontrol hakkının, sevdiğiniz kişiyle evlenme hakkının olmadığı bir Amerika’ya götürmek istiyorlar” dedi. MAGA Cumhuriyetçilerinin otoriter liderleri teşvik ettiklerini ve siyasi şiddetin ateşini körüklediklerini savunan Biden, “Kendimize Amerikan demokrasisinin garanti altında olduğunu söyleyip durduk. Ancak öyle değil. Demokrasiyi savunmak zorundayız. Korumak zorundayız. Her birimiz” diye konuştu.

Trump ve destekçilerinin 2020’deki başkanlık seçimi sonuçlarını tanımamalarına değinen Biden, “MAGA Cumhuriyetçileri anayasaya saygı duymuyor. Özgür seçimlerin sonuçlarını tanımayı reddediyorlar. Hakikatin ışığında değil, yalanların gölgesinde yaşıyorlar. Amerika ileri mi yoksa geriye mi gideceği konusunda tercihini yapmalı. MAGA Cumhuriyetçileri öfkeye sığınıp kaosla beslenerek seçimini yaptı” ifadelerini kullandı.

'ŞİDDETİN NORMALLEŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Trump destekçilerinin Kongre binasını bastığı 6 Ocak 2021 saldırısına da değinen Biden, "Bu ülkede seçimlerin, kaybettiklerini kabul etmeye karşı çıkan kişiler tarafından çalınmasına seyirci kalmayacağım. Amerika, şiddeti siyasi bir araç olarak reddeden bir ulustur. Şiddetin bu ülkede normalleştirilmesine izin veremeyiz" dedi.

Demokrat Başkan Joe Biden, Cumhuriyetçilerin tamamının aşırıcı stratejiyi benimsemediğini de vurguladı; “Cumhuriyetçilerin çoğunun MAGA Cumhuriyetçisi olduğunu düşünmediğini” söyledi. Konuşmasının sonunda iyimser bir söylem kullanan Biden, demokrasinin savunulmasının kasım ayında yapılacak seçimlerde Trump ve ideolojisinin reddedilmesini gerektireceğini belirtti.

Başkan Biden 2017 yılında ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville’de beyaz üstünlükçü grupların düzenlediği protesto gösterisine de atıfta bulundu. ABD Başkanı, ülkenin gelecek aylarda benzer bir kavşakla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Biden, yaklaşık 25 dakika süren konuşmasını yaparken zaman zaman protesto sesleri de duyuldu. Başkan Biden onlara da seslenerek, “Tepkilerini dile getirmeye hakları var. Burası bir demokrasi” dedi.

'YARI-FAŞİZM' BENZETMESİ

 

ABD Başkanı Biden geçen hafta Demokrat Parti için düzenlenen bir bağış etkinliğinde MAGA söylemini “yarı-faşizme” benzetmiş, “Yalnızca Trump değil. Altında yatan tüm felsefe. Yarı-faşizm gibi” ifadelerini kullanmıştı. Biden, “Muhafazakar Cumhuriyetçilere saygı duyuyorum. MAGA Cumhuriyetçileri’ne saygı duymuyorum” demişti.

'HALK, SİZİN POLİTİKALARINIZ YÜZÜNDEN ACI ÇEKİYOR'

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy ise Biden’ın konuşmasından önceki açıklamasında, Demokrat Başkan’ın yaptığı ayrımı reddederek Biden'ı Amerikalılar’ı hor görmekle suçladı. Cumhuriyetçi McCarthy, kasım ayında yapılacak seçimleri Biden’ın başkanlığı için bir referandum olarak niteledi.

Trump’ın Florida’daki evinde FBI tarafından arama yapılmasına değinen Cumhuriyetçi temsilci, Başkan Biden’ın Adalet Bakanlığı’nı siyasallaştırdığını ileri sürdü. Kevin McCarthy, “Amerika’nın ruhunu ciddi şekilde yaralayan politikalarla demokrasimize saldırı başlatan kendisi” sözleriyle, Biden’ı hedef aldı. Biden’ın Trump ve MAGA ideolojisini savunanları yarı-faşist olarak nitelediği için özür dilemesi gerektiğini söyleyen McCarthy, “Başkan Biden Amerikalıları bölmeyi, küçük düşürmeyi seçti. Neden? Sırf politikalarına katılmadıkları için. Bu liderlik değildir” diye konuştu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da Biden’ın konuşmasının ardından Twitter’da paylaştığı mesajda, “Amerika’nın ruhunda yanlış bir şey yok. Amerikan halkı sizin politikalarınız yüzünden acı çekiyor. Yükselen enflasyon. Kontrolden çıkan suç. Terörizm yükselişte. Düzensiz sınırlar. Ders vermeyi bırakın da geç olmadan politikalarınızı değiştirin” diye yazdı.

Etiketler Trump Biden ABD