Biden: Temsilciler Meclisi'nde aday seçilememesi utanç verici

Cumhuriyetçiler’in tek bir meclis başkanı adayı etrafında birleşememesini eleştiren Biden, "Bu işin bu kadar uzun sürmesinin utanç verici olduğunu düşünüyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada meclis başkanının seçilememesinin "ülke için iyi bir görüntü olmadığını" söyledi. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, Kentucky ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA'nın aktardığına göre Biden, Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy'nin partisinden yeterli oyu alamadığı için Temsilciler Meclisi Başkanı seçilememesi ve meclisin işlemeye başlayamamasının, ülkenin dışarıdan görünümü için iyi olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

"Bu işin bu kadar uzun sürmesinin utanç verici olduğunu düşünüyorum" diyen Biden, Cumhuriyetçilerin birlikte hareket ederek bu krizi aşmalarını umut ettiğini söyledi.  Biden, meclis başkan adaylarından hangisini tercih ettiğine ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Dün Temsilciler Meclisi'nde yapılan üç tur oylamada da meclis başkanı seçilemeyen Kevin McCarthy, bugün yapılan altı tur oylamada yine gerekli 218 oy sayısına ulaşamadı. (DIŞ HABERLER)