Biden: Rusya nükleer silah kullanırsa bu inanılmaz bir hata olur

Beyaz Saray'da Covid-19 aşısını yaptırdıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, "Rusya, taktik nükleer silah kullanırsa bu inanılmaz ciddi bir hata olur" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'da taktik nükleer silah kullanması durumunda bunun çok ciddi bir hata olacağı uyarısında bulundu. Biden, Beyaz Saray'da Covid-19 aşısını yaptırdıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA'nın aktardığına göre bir muhabirin, "Rusya, Ukrayna'nın kirli bomba kullanacağını öne sürüyor. Bunun Rusya'nın yanıltma operasyonu için bir hazırlık olabileceğini düşünüyor musunuz?" sorusuna Biden, "Rusya, taktik nükleer silah kullanırsa bu inanılmaz ciddi bir hata olur. Size şu anda bunun bir yanıltma operasyonu olduğunun garantisini veremem. Bunu bilmiyorum. Ama bu (nükleer kullanması), çok çok ciddi bir hata olur" cevabını verdi.

'KİRLİ BOMBA' İDDİASI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'nın 'kirli bomba' kullanma hazırlığı içinde olduğunu ileri sürmüş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu ülkede radyoaktif içerikli bombayı üretebilecek teknolojiye sahip tesislerin bulunduğunu savunmuştu. Şoygu, kirli bomba iddialarını Türkiye, ABD, Fransa ve İngilitere'den mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde de dile getirmişti. Rusya'nın iddialarını başta Ukrayna olmak üzere Batılı ülkeler kesin bir dille reddederken Kiev yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) ülkesindeki tesislerde inceleme yapması çağrısında bulunmuştu.​​​​​​​ (DIŞ HABERLER)

Etiketler ABD Biden Rusya Ukrayna