Biden, Putin'in tanıdığı Donetsk ve Lugansk'la ticareti yasaklayan kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Biden, Putin'in 'bağımsızlığını' tanıyıp 'Barış gücü' gönderme emri verdiği Donetsk ve Lugansk'la ticari faaliyetleri yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna krizini doruğa ulaştıran Putin açıklamasının ardından ilk somut yaptırım kararını hayata geçirdi. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden "Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü zedelemek için yürüttüğü faaliyetlere karşılık belirli kişilerin mal varlıklarının dondurulması ve belirli işlerin yasaklanması" başlıklı bir kararname imzaladı.

Söz konusu kararname ile Rusya'nın bağımsızlığını tanıdığı 'Donesk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'ne yatırım yapılması, bu bölgelerden ABD'ye doğrudan ya da dolaylı yollarla ithalat ya da ihracat yapılması yasaklandı.

Ayrıca kararname kapsamında bu bölgelerde faaliyet gösterdiği belirlenen kişilere de yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Donetsk ve Lugansk'ın 'bağımsızlığının' tanınması ve iki bölgeye 'barış gücü' gönderilmesine ilişkin kararnameleri imzalamıştı. (AA)