Biden, Netanyahu'ya tutuklama talebi için konuştu: Utanç verici

ABD Başkanı Biden, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Han'ın, Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant'a ilişkin tutuklama talebi başvurusunu "utanç verici" olarak niteledi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden; Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'a ilişkin 'savaş suçları ve insanlığa karşı suçları'ndan yaptığı tutuklama başvurusuna tepki gösterdi. 

Biden, başvuruya ilişkin kararı "utanç verici" olarak niteleyip kararı kabul etmediklerini ifade etti.

Biden açıklamasında, "UCM Başsavcısı'nın İsrailli liderlere karşı yaptığı tutuklama kararı başvurusu utanç verici. Bu başsavcı her ne karar alırsa alsın İsrail ile Hamas'ı bir tutmak mümkün değildir. İsrail'in güvenliğine yönelik tehditlere karşı daima onun yanında duracağız" değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da UCM Başsavcısı Han'ın başvurusunu temelden reddettiklerini açıkladı. Blinken, yazılı açıklama yaparak "ABD, UCM Başsavcısı'nın bugün üst düzey İsrailli yetkililer ve Hamas teröristleri için yaptığı tutuklama kararı açıklamasını temelden reddediyor. Başsavcı'nın, İsrail ile Hamas'ı eşit görmesini reddediyoruz" yorumunu yaptı.

UCM'nin bu süreçte İsrail üzerinde bir yargılama yetkisinin olmadığını savunan Blinken, Başsavcı Han'ın başka ülkelere gösterdiği "kendini savunma hakkını" İsrail'e tanımadığını ileri sürdü.

NETANYAHU VE HAMAS LİDERLERİ İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının lideri Muhammed ed-Dayf hakkında "tutuklama kararı" başvurusu yaptığını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)