Biden, İsveç ve Finlandiya liderleriyle görüştü: NATO'ya üyelik sürecine destek vereceğiz

İsveç ve Finlandiya liderleriyle görüşen ABD Başkanı Biden, iki ülkenin NATO'ya üyelik sürecine destek vereceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı görüşmede söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine destek vereceğini bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın bugün Andersson ve Niinisto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Görüşmede ABD, İsveç ve Finlandiya arasındaki savunma ve güvenlik iş birliğinin ele alındığını aktarılan açıklamada, "Transatlantik güvenliğinin güçlendirilmesi vurgusu yapıldığı" ifade edildi.

Açıklamada, "Başkan Biden, NATO'nun açık kapı politikasına desteğine ve Finlandiya ile İsveç'in kendi geleceklerine, dış politikalarına ve güvenlik anlaşmaları yapma hakkına desteğini dile getirdi" denildi.

Görüşmede liderlerin, küresel konularda ülkeler arasındaki iş birliğini ele aldığı kaydedilen açıklamada, Ukrayna'ya desteğe devam edilmesine yönelik taahhüt verildiği vurgulandı. (HABER MERKEZİ)