Biden: Irak'ta işler iyiye gidiyor, yıl sonuna kadar kalmayacağız

ABD Başkanı Biden, "Irak'ta işlerin iyi gittiğine inanıyorum. Irak'taki rolümüz eğitimlere devam etmek, IŞİD ile başa çıkmak şeklinde olacak ama yıl sonuna kadar muharip görevde kalmayacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmede, Irak'taki ABD muharip güçlerinin yıl sonuna kadar kalmayacağını söyledi.

Oval Ofis'te gerçekleşen buluşmada ABD Başkanı Joe Biden, Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi ile uzun süredir tanıştıklarını belirterek, "Benim yönetimim iki ülke arasındaki ortaklığı güçlendirmeye kararlı" diye konuştu

Biden, yıl sonuna kadar Irak’ta ne kadar ABD askeri kalacağı şeklindeki bir soruya, "Irak'ta işlerin iyi gittiğine inanıyorum. Bu durumda Irak'taki rolümüz, gerektiğinde hazır bulunmak, eğitimlere devam etmek, yardımlar yapmak, ortaya çıktığında IŞİD ile başa çıkmak şeklinde olacak ama yıl sonuna kadar muharip görevde kalmayacağız" şeklinde cevap verdi

Bu konuyu kabinesi içinde ve dışişleri bakanları ile çok konuştuklarını kaydeden Biden, şu an için Irak hükümeti ile ekimde yapılacak genel seçimlerin adil olması üzerine sıkı bir çalışma içinde olduklarını bildirdi.

Kazımi de Irak halkı adına Biden’a teşekkür ederek, "Sayın Başkan, sizinle çalışmayı dört gözle bekliyorum" ifadesini kullandı.

Dün Bağdat'tan Washington'a hareket etmeden önce Kazımi, IŞİD ile mücadele için ABD'li askerlerin Irak'taki varlığına ihtiyaç kalmadığını belirtmişti. Kazımı, yabancı askerlerin ne zaman çekilmesi gerektiğine sorusuna da "Güçlerimizin IŞİD'e karşı savaşması ve bunun hazırlığı için özel bir zaman dilimine ihtiyacı var ve bu da Washington'da yapacağımız müzakerelere bağlı" şeklinde konuşmuştu. (AA)

 

Etiketler Joe biden ABD Irak IŞİD