bianet muhabirlerine yönelik polis şiddeti Meclis gündeminde

DEM Partili vekiller, Bakan Yerlikaya'ya, "Polis şiddetini görüntülemeye çalışan Bianet muhabirlerini darp ederek gözaltına almaya çalışan polisler hakkında soruşturma başlatıldı mı?" diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DEM Parti Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan ve Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, İstanbul'daki Newroz kutlamaları sırasında gözaltı işlemini kayda alan bianet muhabirleri Tuğçe Yılmaz, Ali Dinç ve Aren Yıldırım'a yönelik polis şiddetini Meclis gündemine taşıdı.

DEM Partili vekiller, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yanıtlaması istemiyle verdikleri soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"17 Mart Pazar günü İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen Newroz Bayramı kutlaması sonrasında, dağılmakta olan ve aralarında çocukların da bulunduğu kitleye polis tarafından müdahale edildi.

Polis müdahalesini görüntüleyen Bianet (Bağımsız İletişim Ağı) muhabirleri Tuğçe Yılmaz, Ali Dinç ve Bianet Kürtçe Editörü Aren Yıldırım gazeteci olduklarını söylemelerine rağmen, “çekim yasak” denilerek engellenmeye, ardından polisler tarafından yere yatırılarak orantısız güçle gözaltına alınmaya çalışıldı.

Gazeteci Tuğçe Yılmaz, polis şiddetini sosyal medya hesabından "Newroz alanından çıkışta polisin yaptığı işkenceyi çekerken gözaltına alınmaya çalışıldım ve işkenceye maruz kaldım. Polisler, üzerime oturdu ve dakikalarca boğazımı sıktı" sözleriyle duyurdu ve darp raporu aldığını ifade etti.

Gazetecilere yönelik orantısız müdahale ve şiddet görüntüleri sosyal medyada yaygın biçimde paylaşıldı. Gazetecilik örgütleri, polis tarafından gazetecilere yönelik söz konusu orantısız şiddet ve müdahaleye dönük tepkilerini dile getirdi.

Newroz Bayramı kutlamalarında gazetecilerin maruz kaldığı söz konusu “polis şiddeti”, son yıllarda, gazetecilerin haber takibi sırasında maruz kaldıkları polis şiddetinin çıplak bir örneğini oluşturmaktadır. Gazetecilerin mesleklerini gerçekleştirmesini hedef alan bu ve benzeri saldırılar; gazetecilik mesleğini “yapılamaz” hale getirdiği gibi halkın haber alma hakkına dönük antidemokratik bir müdahale anlamı taşımakta, düşünce ve ifade özgürlüğünü fiilen ortadan kaldırmaktadır."

Ayşegül Doğan ve Cengiz Çandar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya şu soruları yöneltti:

"1.         Polis şiddetini görüntülemeye çalışan Bianet muhabirleri Tuğçe Yılmaz ve Ali Dinç’i darp ederek gözaltına almaya çalışan polisler hakkında herhangi bir idari soruşturma başlatıldı mı?

2.         Bakanlığınızca, halka ve gazetecilere yönelik orantısız güç ve çıplak şiddete başvurduğu görüntülerle de kayıt altına alınmış olan polisler hakkında nasıl bir yaptırım süreci işletilecektir?

3.         Newroz Bayramı kutlamalarında haber takibi yapan gazetecilere uygulanan şiddet konusunda, Bakanlığınız veya bağlı birimlerin bir talimatı söz konusu mudur?

4.         Son beş yılda, haber takibi yapan kaç gazeteci kolluk güçleri tarafından şiddet kullanılarak gözaltına alınmak istenmiş veya gözaltına alınmıştır?

5.         Son beş yılda, kolluk güçleri tarafından haber takibi sırasında gözaltına alınan kaç gazeteci darp raporu almıştır?

6.         Gazetecilere uygulanan şiddet ve gözaltına alma işlemi uluslararası gazetecilik normlarına ve basın özgürlüğüne aykırı değil mi?"