Beyoğlu’nda Fransa’ya ait binaya el konuldu

Beyoğlu Belediyesi’nin, Fransa’ya ait olan 4 katlı bir binaya el koyduğu, Fransa’nın bu olay nedeniyle heyet göndereceği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyoğlu’nda Fransa ile diplomatik krize neden olabileceği iddia edilen bir el koyma olayı yaşanıyor. 1970’ten beri kartonpiyer atölyesi ve müzesi olarak faaliyet gösteren eski Fransız Yetimhanesi binası için 6 ay önce Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız tarafından boşaltma kararı çıkarıldı. 5 bin 275 metrekarelik alana sahip binanın, 56 yıldır kiracısı olan Cemal Cinbiz ise binayı Beyoğlu Belediyesi’ne devretmeyi reddetti. Bunun üzerine Beyoğlu Kaymakamlığı kayyım atadı ve binanın tahliye edilmesini istedi. Cinbiz de kayyımın tahliyesine karşı dava açtı.

MAHKEME ‘DUR’ DEDİ

İstanbul 2’nci İdare Mahkemesi, 22 Nisan 20022 tarihinde verdiği kararla Cinbiz’i haklı buldu ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Ancak kısa süre sonra mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Bunun üzerine dün Beyoğlu Belediyesi zabıta ekibi ve çevik kuvvet sabah erken saatlerinde binanın tahliye işlemini başlattı. Cinbiz bu duruma tepki göstererek kendisini asmak istedi ancak zabıtalar ipi keserek engel oldu. Öte yandan tahliye sırasında tarihi değeri olduğu belirtilen çok sayıda obje de zarar gördü.

OLAYIN BAŞLANGICI: ‘BEN ALMASINI BİLİRİM’

Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, 6 ay önce Tomtom Mahallesi Boğazkesen Caddesi’nde dolaşırken Fransız Yetimhanesi olarak yapılan binayı ziyaret etti. Bahçeyi ve binayı çok beğenen Yıldız, Fransızlara ait mülkün kiracısı Cemal Cinbiz’e burayı belediyeye devretmesini istedi. Ancak Cinbiz bunu kabul etmedi. Bunun üzerine sinirlenen Yıldız, “ben almasını bilirim” diyerek binayı terk etti.

‘DİPLOMATİK KRİZ’ İDDİASI

İddiaya göre ilgili bakanlık tarafından Fransızlara ait olan bir mülke el konulmasının diplomatik kriz doğuracağı uyarısı yapıldı. Ancak Beyoğlu Belediyesi bu uyarıya rağmen tahliye kararı aldı. Bunun üzerine Fransa’nın bir heyet gönderme kararı aldığı öğrenildi.

Bugün binanın tahliyesine devam edilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) atölyede yer alan eserlerin incelenmesi için bir ekip gönderdi. Ancak Beyoğlu Belediyesi zabıtaları, İBB ekibini bina içine almadı, kapıları kilitledi ve nöbet tutmaya başladı. Ayrıca bir çevik kuvvet ekibi de bölgede bekletiliyor. Bu durumun İBB’ye aktarılması sonrasında ise Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’ndan başka bir ekibin geleceği bildirildi.

CİNBİZ: ‘BURAYI ELE GEÇİRECEĞİZ’ DEDİLER

Baba mesleği olan kartonpiyer atölyesini işleten Cinbiz, Beyoğlu Belediyesi’nin ‘hukuk kılıfıyla’ 56 yıldır kiracısı olduğu 4 katlı binaya el koyduğunu söyledi. Cinbiz, olayı şöyle anlattı: “Bir gün Haydar Ali Yıldız geldi. Müze ile ilgilenmedi. Bahçeyi beğendi. Daha sonra ‘bahçe benim olsun’ dedi. Kiracı olduğumu, bahçeyi verme yetkimin olmadığını, bunun için Fransızlarla görüşmeleri gerektiğini söyledim. Bunun üzerine bana, ‘Sen vermezsen biz almasını biliriz’ dedi gitti. Bir ay sonra 30 kişi ile geri geldi. Dolaştı, ‘Cemal Bey biz buraları ele geçireceğiz’ dedi. ‘Nasıl yani?’ dedim. ‘Sıkıntı yok. Alacağız’ dedi. Ben de durumu Fransızlara bildirdim. Konu onların çabaları ve Milli Emlak kanalıyla yargıya taşındı. Kayyım, defterdarlık, vakıflar grubu ve belediye ile Fransızlar mahkemelik oldu.”

‘BAŞ EDEMİYORUZ, BİR ŞEYLER DÖNÜYOR’

“Bana, ‘Biz girelim de çıkartabiliyorlarsa çıkartsınlar. Kimsenin bize gücü yetmez’ diyor belediye” diyen Cinbiz şöyle konuştu: “Sonra bize bir yazı gönderildi. ‘Sen işgalcisin, geriye dönük 5 yıl ödeme yapman gerekiyor’ denildi. Beyoğlu Belediyesi kanunsuz bir şekilde bizi buradan atmaya çalışıyor. Dün gelip bizi tartakladılar. Yüzden fazla kişi geldi. ‘Peki bunca tarihi esere ne olacak’ diyoruz. ‘Biz saklayamayız, çöpe atarız’ diyorlar. Koyacak bir yerimiz olmadığı için elimiz kolumuz bağlı. Kim ne yapacaksa bize yardım etsin, bu kanunsuzluğu durdursun. Bu olaylar çok hızlı ve garip bir şekilde işliyor. Kaymakamlık buraya 22.05.2022 tarihinde bir heyet gönderdi. 14.30’a kadar ifadelerimiz alındı. Bir saat sonra ‘tahliye edin’ diye karar çıktı. Nasıl oluyor da bir saat içerisinde buradan çıkıp kaymakamlığa gidiliyor, bu ifadeler okunuyor ve karar veriliyor. Bir hafta sonra yine bir kâğıt gönderip çıkın dediler. Biz de mahkemeye itirazda bulunduk. Son saniyede yürütmenin durdurulması kararı çıktı. Biz durdurduk, avukat hemen aradı ve durdurma kararını kaldırmaya çalışıyorlar dedi. Bir ay bile geçmedi, polislerle bize saldırdılar. Biz bazı yerler için anlaşıyorduk. Sonra, ‘Haydar Yıldız kabul etmiyor. Hem bahçeyi istiyor hem üst katları istiyor. Bu yüzden çıkmak zorundasın’ dediler. Diğer kiracılar ne olacak diyorsun, onların kirasını tespit edeceklerini söylüyorlar. Bizim kirayı da tespit edin diyoruz. ‘Hayır, sizin işiniz bitti’ diyorlar. Nasıl olur, biz 56 yıldır çalışan bir atölyeyiz. 200 senenin üzerinde bir envanter bulunuyor burada. ‘Ben tanımam’ diyor. Bir tarihi yok edemezsin. Bir yandan kültür festivali yapıyorsun, diğer yandan bir kültürü çöpe atıyorsun. Fransız avukatlar, ‘Öyle bir güçle geliyorlar ki, aklımız almıyor. Baş edemiyoruz. Bir şeyler dönüyor’ diyorlar.”

İBB: HERHANGİ BİR KARAR OLMADAN SÖKÜM YAPMAYA BAŞLADILAR

İBB Kültür Dairesi tarafından yapılan açıklamada, “Kiracı olan sanatçıyı zorla çıkarıyorlar ve içerideki eserlerini almaya dahi izin vermiyorlar. Özelikle bizim denetim yapmamızdan tedirgin oldular. İçeri almamak için direndiler. Herhangi bir kurul kararı olmadan içeride söküm yapmaya başladılar. Bunu yaptıklarını tespit ettik dün tutanak tuttuk ve pazartesi tekrar gidiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Beyoğlu Belediyesi'ni aradığımızda ise konu hakkında hafta içi açıklama yapılabileceği yanıtını aldık.