'Beyaz Yürüyüş' Kocaeli'de: Rümeysa Şen için buradayız

Türk Tabipler Birliği’nin ‘Emek bizim, söz bizim’ çağrısıyla İstanbul Tabip Odası'nın başlattığı ‘Beyaz Yürüyüş’ bugün Kocaeli’ye ulaştı. Yürüyüşe İzmir ve Diyarbakır'dan destek geldi.

İstanbul Tabip Odası İstanbul’dan Ankara’ya dün akşam Kadıköy’den yürüyüş başlattı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Tabipler Birliği’nin çağrısı ile İstanbul Tabip Odası tarafından sağlık sistemindeki sorunlara ve hekimlerin isteklerine dikkat çekmek için dün Kadıköy'de başlatılan İstanbul-Ankara yürüyüşü bugün Kocaeli'ye ulaştı. Karanlığa karşı yürüyen beyaz önlüklüler bugün 12.30’da Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meslektaşları tarafından karşılandı.

‘HEKİMLİK DEĞERLERİ DERİNDEN SARSILDI’

Karşılamada Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Ardaman, “Neoliberal politikaların sağlıkta çöküşü getiren ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’, hekimler ve tüm sağlık çalışanlarını olanca acımasızlığı ile tüketerek olumsuzlukları toplumun kılcal damarlarına dek yaydı. Koruyucu hizmetlerin, sağlık hizmetlerinin terk edildiği, hizmetlerde basamaklandırmanın kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi üzerine kurulan sistem, toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini derinden sarstı. Covid-19 pandemisi ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada koruyucu sağlık hizmetleri olmadan hastalık ve salgınların önlenemeyeceğini göstermiş, ekonomik öncelikler temelinde yönetilen salgının bedeli ağır olmuştur. Ülkemizde de iktidarın tercihini toplumdan yana kullanmadığı, salgının bilimin gereklerine göre değil, ekonominin ihtiyaçlarına göre yönetildiği sürece şahit olduk” dedi.

‘MADDİ KAYNAK AYRILMADI’

“Tüm bu yaşananlara rağmen, Sağlık Bakanlığı 2021 yılı bütçesi genel bütçenin ancak yüzde 5,7’sini oluşturmuş, salgında da koruyucu sağlık hizmetleri göz ardı edilmiştir” diyen Ardaman sözlerine şöyle devam etti: “Bu bütçede halk sağlığı, salgınla etkili mücadele, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına iyileştirme yoktur. Ödeneklerin neredeyse dörtte üçü tedavi edici hizmetlere, bütçenin beşte biri şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedellerine ayrılırken, koruyucu sağlık hizmetlerine kamu ve üniversite hastanelerine gerekli maddi kaynak ayrılmamıştır. Bu tutumda iktidar, önceki yıllarda olduğu gibi pandemi döneminde de işçiyi emekçiyi, işsizi, yoksulu, emekliyi koruyan değil, hastane patronunu, iktidar yanlısı şirketlerin çıkarlarını gözeten neoliberal sağlık politikalarını özetle Sağlıkta çöküş programını sürdüreceğini göstermektedir. Bu sağlık politikaları sonucunda sağlık sistemi çökmüştür. Sağlığa erişim giderek zorlaşıyor” diye konuştu.

‘RÜMEYSA BERRİN ŞEN İÇİN BURADAYIZ’

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman’ın ardından konuşan Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan, “Omuzlarımızda pandemi döneminde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın, gün aşırı uykusuz nöbetlerin yol açtığı çalışma koşulları sonucunda vefat eden Asistan doktor arkadaşımız Rümeysa Berrin Şen için buradayız” diyerek konuşmasına başladı. Pehlivan, gazete ve televizyonlarda sağlıkta çağ atlandığına dair haberler olmasına rağmen kasım ayının soğuğunda temel hakları için meydanda olduklarını söyleyerek, “Her çıkan yeni sistem değişikliğini duyduğumuzda, lehimize bir şey olmadığını düşünmekten yorulduk” dedi.

DİYARBAKIR TABİP ODASI'NDAN BEYAZ YÜRÜYÜŞE DESTEK

Diyarbakır Tabip Odası, hükümetin sağlık politikasını eleştirdi ve İstanbul’dan Ankara’ya düzenlenen “Beyaz Yürüyüş” eylemini destekledi. Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu, faaliyet binalarında düzenledikleri basın toplantısında sağlık sisteminin iflas ettiğine dikkati çekti. Açıklamayı yapan Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Fırat Akengin, iktidarın tercihini toplumdan yana kullanmadığını, salgının bilimin gereklerine göre değil ekonominin ihtiyaçlarına göre yönetildiğini söyledi. Akengin, “Toplumu, yerel yönetimleri, emek-meslek örgütlerini, bilim insanlarını, demokratik kitle örgütlerini salgınla mücadele sürecine dahil etmeyen iktidar, güvenlikçi anlayışın ötesine ve pandeminin yıkıcı sonuçlarının önüne geçememiştir. Tüm bu yaşananlara rağmen Sağlık Bakanlığı 2021 yılı bütçesi genel bütçesinin ancak yüzde 5,7’sini oluşturmuş, salgında da koruyucu sağlık hizmetleri göz ardı edilmiştir. Bu bütçede halk sağlığı, salgınla etkili mücadele, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirme yoktur” dedi.  

Diyarbakır Tabip Oadası, 27 Kasım'da Ankara'da olacağını söyledi.
'RANDEVU ALINAMIYOR'

Sağlığa erişimin giderek zorlaşmakta olduğunun altını çizen Akengin, katkı katılım paylarıyla ekonomik krizin derinleştiği koşullarda yurttaşın cebinden giderek daha fazla para çıktığını söyledi. İktidarın “Artık hastane önünde kuyruklar oluşmayacak” söylemlerin hatırlatan Akengin şunları söyledi: “Aylarca randevu alamayan yurttaşları evlerinde, telefon hatlarının ucunda, bilgisayar ekranlarında sanal kuyruklara yerleştirmiştir. Sanal kuyruklar 5 dakikada bir randevu verilerek, hekimler bir günde 100’den fazla hasta bakmaya zorlanarak çözülmeyeceği gibi, insanların erişemedikleri sağlığın bedeli daha fazla başvuru, daha uzun kuyruklar ve sonunda sağlıkta daha da katmerlenen şiddet olacaktır.” Akengin, Beyaz Yürüyüş'ün öneminden bahsederek "Sağlıkta özelleştirmeci, piyasacı politikaların durdurulması, sağlık hizmetlerinin toplumcu bir anlayışla yeniden inşa edilmesi, sermayeye değil sağlığa bütçe ayrılması için önerilerimizi, taleplerimizi ve mücadele yöntemlerimizi konuşacağız. Gün dayanışmanın, birbirimize güvenmenin, mesleğimizin taşıdığı güce güvenmenin, yaşam ve sağlık haklarımızı savunmanın ve geliştirmenin günüdür" dedi.

'EKONOMİK ÖNCELİKLER TEMELİNCE YÖNETİLEN SALGININ BEDELİ AĞIR OLDU'

İzmir Tabip Odası, sağlık sisteminde yaşanan sorunlarına ilişkin İzmir Tabip Odası Konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Süleyman Kaynak ve Dr. Hakan Köse katıldı. Toplantıda açıklama yapan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel, tüm dünyada ekonomik öncelikler temelinde yönetilen salgının bedelinin ağır olduğunu belirtti. Yüksel, şöyle devam etti: “Ülkemizde de iktidarın tercihini toplumdan yana kullanmadığı, salgının bilimin gereklerine göre değil ekonominin ihtiyaçlarına göre yönetildiği bir sürece hepimiz tanıklık ettik. Toplumu, yerel yönetimleri, emek-meslek örgütlerini, bilim insanlarını, demokratik kitle örgütlerini salgınla mücadele sürecine dahil etmeyen iktidar, güvenlikçi anlayışın ötesine ve pandeminin yıkıcı sonuçlarının önüne geçememiştir. Bu yangın söndürülemediği gibi yurttaşlarımızın, sağlık çalışanlarının ölümleri durdurulamamış ve Türkiye, tüm pandemi dönemi boyunca COVID-19’a bağlı en çok vaka ve ölümün görüldüğü ülkelerden birisi olmuştur.”

İzmir Tabip Odası, Beyaz Yürüyüş'e destek  verdi.
'BEYAZ FORUM İLE DAHA İYİ BİR SAĞLIK ORTAMI İÇİN BİRLİKTE MÜCADELENİN YOLUNU AÇACAĞIZ'

Tüm bu yaşananlara rağmen Sağlık Bakanlığı'nın sağlığa ayırdığı bütçeyi eleştiren Yüksel, “Karanlığa Karşı; Önlüğümüzün Beyazına, Özlük Haklarımıza, Halkın Sağlık Hakkına Sahip Çıkıyoruz” diyerek başlattıkları yürüyüşte, bugün Kocaeli’de olan yürüyüş kolunun 25 Kasım'da Bursa’da, 26 Kasım'da ise Eskişehir’de olacağını belirten Yüksel, yürüyüşün sonunda 27 Kasım'da Ankara'da gerçekleştirecekleri Beyaz Forum ile önümüzdeki dönemde daha iyi bir sağlık ortamı için birlikte mücadelenin yolunu açacaklarını söyledi. Yüksel, emek sömürüsü ve gelecek kaygısı olmadan halk sağlığını önceleyen bir sağlık sisteminde hekimlik yapmak istediklerini vurguladı. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Köse ise, 27 Kasım Cumartesi günü Ankara’da olacaklarını belirterek,  “Emek bizim söz bizim demek için, iyi hekimlik değerleri için, sağlıkta şiddete dur demek için, insanca onurlu bir ücret için, toplum ve halk sağlığını piyasacı sağlığa mahkum etmemek için, en önemlisi birlikte olmak ve dayanışmak için Ankara’dayız’ ifadelerini kullandı.

Beyaz Yürüyüş, 25 Kasım'da Bursa'da, 26 Kasım'da Eskişehir'de olacak, 27 Kasım'da Ankara’da tamamlanacak. Ankara’da hekimler çeşitli illerden gelecek meslektaşlarıyla birlikte cumartesi günü neler yapabilecekleri konusunda 'Beyaz Forum' düzenleyecek. Hekimler, bu akşam Kocaeli’de 17.30’da bir basın açıklaması daha gerçekleştirerek yürüyüş yapacak.