Beyaz Saray’dan, Kongre baskınına kınama: Bunu yapanlar bu yönetimin temsil ettiği her şeye karşıdır

4 kişinin öldüğü ve ABD’de şok etkisi yaratan olaylara ilişkin Beyaz Saray’dan ilk resmi açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, baskını ‘en güçlü şekilde kınadıklarını’ belirtip “Dün Kongre binamızı şiddet eylemleriyle işgal edenler, bu yönetimin tüm değerlerine karşıdır. Beyaz Saray'daki herkes, iktidarın düzenli bir şekilde devredilmesini sağlamak için çalışmaktadır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Donald Trump taraftarlarının ABD Kongre binasını basmasına Beyaz Saray’dan da kınama geldi. Trump’ın kışkırtmasıyla yaşanan ve 4 kişinin öldüğü olaylara ilişkin açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, “çarşamba günkü Kongre baskınını en güçlü şekilde kınadıklarını” söyledi.

Olayların ardından ilk defa gazetecilerin karşısına çıkan McEnany, tüm Beyaz Saray adına bir konuşma yaptığının altını çizerek "Milletimizin Kongresinde gördüğümüz şeyler, ayıp ve Amerikan değerlerine aykırıdır. Bu yaşananları yönetimimiz adına en güçlü şekilde kınıyoruz. Kanunsuzca hareket edenler yargılanmalıdır" dedi.

‘BEYAZ SARAY’DAKİ HERKES…’

Protesto hakkının Anayasanın 1. ek maddesi ile korunduğunu belirten McEnany, "Washington'da ve ülke genelinde gördüklerimiz, bu hakkı kullanmak değildi. Çarşamba günü ülkemizin Kongresinin koridorlarında yaşananlar da bu hakkın kullanılması değildi" ifadelerini kullandı. Olaylarda can kaybı ve yaralanmaların olmasından dolayı derin üzüntü duyduklarını dile getiren Sözcü, güvenliği sağlayan güçleri de ‘kahramanlar’ olarak niteledi. 

"Dün Kongre binamızı şiddet eylemleriyle işgal edenler, bu yönetimin tüm değerlerine karşıdır. Beyaz Saray'daki herkes, iktidarın düzenli bir şekilde devredilmesini sağlamak için çalışmaktadır. Şimdi Amerika için bir araya gelme ve şiddeti reddetme zamanıdır" diyen McEnany, basın toplantısı sonrasında gazetecilerden soru almayarak salonu terk etti. (AA)