Beyaz Saray'dan 'Biden' açıklaması: Sorunun tamamını duymadı

Beyaz Saray İletişim Direktörü LaBolt, Biden'ın İsrail'in Gazze'ye kara harekatını erteleyip ertelememesi gerektiğiyle ilgili sorunun tamamını duymadığını, buna göre "Evet" cevabını verdiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyaz Saray İletişim Direktörü, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in Gazze'ye olası kara harekatıyla ilgili gazetecilerin sorusuna verdiği yanıt hakkında açıklama yaptı. Biden'ın harekatın ertelenmesi yönündeki cevabına ilişkin açıklamada bulunan Beyaz Saray, Başkan Biden'ın gürültü sebebiyle sorununun tamamını duyamadığını söyledi.

'BAŞKA BİR ŞEY HAKKINDA YORUM YAPMIYORDU'

The Guardian'ın aktardığına göre, Biden, Air Force One uçağının merdivenlerinden çıkarken, bir gazeteci kendisine İsrail'in Gazze'ye kara harekatını, daha fazla rehine serbest bırakılana kadar erteleyip ertelememesi gerektiği ile ilgili soru sormuştu. Biden, bu soruya "Evet" yanıtını vermişti. Beyaz Saray İletişim Direktörü Ben LaBolt, daha sonra yaptığı açıklamada, "Başkan çok uzaktaydı, sorununun tamamını duyamadı" dedi.

LaBolt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Soru kulağa şöyle geldi: 'Daha fazla rehinenin serbest bırakıldığını görmek ister miydiniz?' O (Biden) başka bir şey hakkında yorum yapmıyordu."

BIDEN: SALDIRININ BİR SEBEBİ DE İSRAİL-SUUDİ NORMALLEŞMESİYDİ

ABD Başkanı Biden, dün akşam başkent Washington'da düzenlenen bir bağış etkinliğinde de İsrail-Filistin çatışmaları hakkında konuştu. Biden, Hamas'ın saldırısının bir sebebinin de kendisinin İsrail-Suudi Arabistan ilişkilerini normalleştirme çabaları olduğunu savundu.

The Wall Street Journal'ın aktardığına göre, Biden, "O şekilde davranmalarının bir sebebi de... Hamas neden İsrail'e ilerledi... Çünkü Suudilerle oturup (görüşmek) üzere olduğumu biliyorlardı" diye konuştu. Biden, "Tahmin edin ne oldu. Suudiler, İsrail'i tanımak ve Orta Doğu'yu birleştirmek istiyorlardı" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)