Betona su katılmasına itiraz eden mühendis ve stajyere saldırı

Uşak'taki bir inşaatta betona su katılmasına karşı çıkan ve numune alan mühendis ve stajyer, işçilerin saldırısına uğradı. Mühendisler basın açıklamasıyla saldırıyı protesto etti.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uşak'ta, bir inşaatta beton su katılmasına itiraz eden ve numune alan mühendis ve yanındaki stajyer, inşaat işçileri tarafından darp edildi.

Sözcü gazetesinden Selami Aydın'ın haberine göre, 1 Mart günü, Uşak'ın Kemalöz Mahallesi'nde 4 katlı bir binanın inşaatında beton dökümü yapıldı. Yapı denetim firması kontrol mühendisi Y.Y. yanındaki stajyer A.A. ile birlikte inşaat sahasına girerek beton dökümü sırasında ilk mikserden numune aldı.

Y.Y. numune alımından sonra beton mikserine su katıldığını fark ederek çalışanları uyardı. Denetleme için bulunduklarını ve betona su katılma işleminin kendilerine söylenmesi gerektiğini hatırlatan kontrol mühendisi betondan bir kez daha numune aldı.

Aynı şantiyede ikinci mikserin beton dökümü sırasında yine betona su katıldığını gören kontrol mühendisi, yüksek makine gürültüsü nedeniyle el işaretleri ile durumu kalıp ustalarına anlatmaya çalıştı. Kalıp ustaları, mühendisi inşaatın üst katlarına çağırdı.

Stajyer ve mühendis binaya çıkmaya çalışırken merdivenlerde kalıpçıların saldırısına uğradı. Mühendis ve stajyer darp raporu alarak, şikayetçi oldu.

'SU KATILMASI BETON MUKAVEMETİNİ DÜŞÜRÜR'

Kontrolörlerin her iki beton dökümü öncesinde ve su katıldıktan sonra numune aldıkları öğrenildi.

Betona su katılmasının içinde bulunulan şartlar altında beton dayanıklılığını yüzde 50'ye düşürebileceğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şube Başkanı Ümit Alp, "Su katılmasının kötü yanı mukavemeti düşürür. Alınan numunelerde beton mukavemeti düzenli çıkarsa bir yaptırımı yok ancak düzensiz çıkarsa karot örneği alınacak. O da yetersiz çıkarsa bina yıkılabilir" ifadelerini kullandı.

MÜHENDİSLER SALDIRIYI PROTESTO ETTİ: 'İLK DEĞİL'

Uşaklı mühendisler de bugün kent meydanında toplanarak meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı.

Grup adına konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şube Başkanı Ümit Alp, "Bir daha felaketler yaşanmasın, insanlarımız hayatlarını kaybetmesin diye mücadele eden bir mühendis ve stajyer kardeşimiz tekme tokat dövülerek feci şekilde darp edildi. Meslektaşımızın ve stajyer kardeşimizin tek suçu, güvenli bir bina yapılması için beton kalitesinden ödün vermemek adına beton harcı içerisine sonradan su ilavesini engellemeye çalışmalarıdır. Ne yazık ki bu insanlık dışı saldırı ilk değildir. Yapı denetim firması çalışanları, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle her zaman karşı karşıya kalmaktadırlar" diye konuştu.

'ŞANTİYE ŞEFİ OLMAYAN ŞANTİYELERDE DENETLEME İŞLERİ YÜRÜTÜLMEYECEK'

Denetimler sırasında şantiyelerde tam zamanlı bir şantiye şefi görevlendirilmesi gerektiğini defalarca söylediklerini belirten Alp, "Şantiye şefi görevde olduğu zaman mesleki bilgisini inşaat çalışanlara aktaracağı için her türlü olumsuzluklar engellenebilir. Denetimlerimiz sırasında yaptığımız her uyarı, düzeltilmesini istediğimiz her yanlış imalat başta 6 Şubat Pazarcık, 17 Ağustos 1999 depremi olmak üzere daha önce defalarca yaşadığımız büyük acıları tekrar yaşamamak içindir" ifadelerini kullandı.

"Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki meslektaşlarımızın can güvenliği yok. Böylesine önemli bir kamu görevini yerine getirirken karşılaştığımız şiddetin hiçbir izahı, gerekçesi, affı olamaz" diyen Alp, "Bu yüzden tüm halkımızı yanımızda durmaya, destek olmaya davet ediyoruz. Şantiye şefi başında bulunmayan hiçbir şantiyede denetleme işleri yürütülmeyecektir" şeklinde konuştu.