Beştepe'de hâkim ve savcı yardımcılığı toplantısı

Cumhurbaşkanlığında bugün yapılacak toplantıda, hâkim ve savcı adaylığının kaldırılarak yerine 3 yıl süreli hâkim ve savcı yardımcılığı getirilmesini öngören düzenleme görüşülecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti kritik iki yasa için toplanıyor. AK Parti'nin hukukçu kurmayları ile MHP'li bazı isimler, 'dezenformasyon yasası'na son şeklini vermek üzere yarın biraraya gelecek. Haziran ayında TBMM gündemine getirilmesi beklenen 60 maddelik yasa teklifine göre dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak durumunda kalacak. 

Ankara'daki bir başka kritik toplantı ise hâkim ve savcı yardımcılığı düzenlemesine ilişkin olacak. Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre yargı paketiyle getirilmesi planlanan ancak son anda değişikliğe gidilerek ayrı bir düzenleme olarak ele alınan hâkim ve savcı yardımcılığıyla ilgili de bugün cumhurbaşkanlığında toplantı gerçekleştirilecek. Toplantıda, hâkim ve savcı yardımcılığının görevlerinin sınırları çizilecek. Teklife göre, hâkim ve savcı adaylığı kaldırılacak. Süresi 2 yıl olan adaylık süreci yerine 3 yıl süreli hâkim ve savcı yardımcılığı getirilecek.