Beraat kararı onanan Ergani Belediyesi Eş Başkanı Kaya: Göreve iade için engel kalmadı

Diyarbakır'da yerine kayyım atanan Ergani Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Kaya, valiliğe başvurarak göreve iade talebinde bulundu. Kaya, “Göreve iade için hukuki bir engel kalmadı. Hatadan dönülsün" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde belediye eş başkanlığına aday gösterilen ve yüzde 55,85 oyla seçilen Ahmet Kaya, 23 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Hakkında başlatılan soruşturmalar gerekçesiyle görevden alınan Kaya'nın yerine daha sonra kayyım atandı.

Daha sonra katıldığı aday tanıtım toplantısı, Newroz kutlaması, taziye ziyareti gibi etkinlikler gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Kaya hakkında dava açıldı. Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Kaya hakkında beraat kararı verildi. Karar, temyiz başvurusu olmamasından kaynaklı 7 Nisan’da kesinleşti.

Kaya’nın avukatları, Diyarbakır Valiliği üzerinden İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Kaya’nın belediye eş başkanlığı görevine iadesi istendi. Valilik, aynı mahkemeye başvurarak “karardan haberleri olmadığını" iddia ederek, "davaya müdahil olma durumlarının olabileceği ve kamu zararı oluşması ihtimalinin" değerlendirilmesi ve kesinleşme şerhinin kaldırılmasını istedi. Karar, istinaf mahkemesine taşındı. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, beraat kararını onadı. Hükmün kesinleşmesi sonrası Kaya'nın göreve iade edilmesi için başvuru yapıldı.

'BİR AY İÇİNDE CEVAP BEKLİYORUZ'

Amidahaber'in haberine göre hakkındaki karara dair konuşan Kaya, kayyım atanmasına gerekçe yapılan dosyayı "düzmece" olarak nitelendirdi. Kaya, "22 Mayıs itibariyle dava kesinleşti. Kayyım davası her açıdan bitti. Biz de göreve iade talebini dün (13 Haziran) itibariyle valiliğe bildirdik. Bir ay içinde buna yönelik bir cevap bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Göreve iadeye olumsuz yanıt verilmesi halinde İdare Mahkemesi’ne başvuracaklarını aktaran Kaya, "Ardından iç hukuk yolları biterse AYM ve AİHM sürecini başlatırız. Bu davanın sonucunun peşini hiç bırakmayacağız. Bütün arkadaşlarımız da sonuna kadar başvuracak. Çünkü kayyım rejimini her açıdan, her düzlemde deşifre etmeliyiz" dedi.

Kaya, kendi başvurusuna verilecek cevapla yeni kabinenin işleyişinin de belli olacağını belirtti. Kaya, şöyle devam etti: "Hukuk işlemediği için totodan çıkar gibi bir karar verilecek. Ama umuyoruz ki hatadan dönülsün. Diğer arkadaşların da davaları beraatla sonuçlandı. Bir an önce bütün kayyım davaları ortadan kaldırılsın. Bu komik olaylara son verilsin." (HABER MERKEZİ)