‘Ben Seçerim’in 20 kadın adayı Meclis yolunda

Ben Seçerim Derneği, 2 yıllık bir çalışmanın sonunda kendi kadın adaylarını çıkardı. 4 siyasi partiden 20 kadın, ‘Ben Seçerim’in adayları olarak Meclis yolunda.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Seçim takvimine göre milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslimine bir haftadan az süre kaldı. Siyasi partilerin genel merkezlerinde aday belirleme çalışmaları sürerken, yeni dönemde Meclis’te kaç kadın milletvekili olacağı da merak ediliyor. Meclis’teki kadın temsilini artırmak için çalışan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Ben Seçerim, 2 yıl süren görüşmeler sonucunda 4 siyasi partiden 20 kadın adayını siyasi partilerin genel başkanlarına tanıttı ve şimdi onları Meclis’e taşımak istiyor.

12 İL, 4 SİYASİ PARTİDEN 20 KADIN ADAY

‘Ben Seçerim’in siyasette kadın temsili üzerine çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarından farklı olarak, kuruldukları günden bugüne farklı siyasi partilerden liyakatli, eşitlikçi, demokrasiye bağlı kadınları Meclis’e taşıma hedefinde olduklarını anlatan ‘Ben Seçerim’ Genel Direktörü Nilden Beyazıt, bu amaçla 2 sene boyunca 12 ilde temaslarda bulunduklarını söyledi.

‘Ben Seçerim’ adaylarının Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Beyazıt, ses getirecek, fark yaratacak kadınların Meclis’te bulunmasının bir zorunluluk olduğunu belirterek, “Biz genel merkezlere bilimsel verilerle gittik. Bugün 12 ilden, 4 siyasi partiden 20 kadın arkadaşımızın Meclis’e girmesini talep ediyoruz” dedi.

‘BU SEÇİM EŞİTLİK ARTACAK MI AZALACAK MI SORUSUNUN CEVABI OLACAK’

‘Ben Seçerim’in kurucularından siyasetçi ve akademisyen Binnaz Toprak, Cumhur İttifakı’nın HÜDA-Par ve Yeniden Refah Partisi ile ortaklık yaptığını hatırlatarak, “Bu seçim kadınların erkeklerle eşit olma durumu genişleyecek mi, daha da daralacak mı sorusunun cevabı olacak” dedi. Kadınların sayısının fazla olduğu parlamentolarda çevre, yolsuzluk, sosyal adalet gibi konularda çok fazla olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Toprak, kadın temsilinin bu anlamda da önemli olduğunu söyledi.

‘ŞİMDİ DİYORUZ Kİ, BEN SEÇERİM VE SEÇTİRİRİM’

‘Ben Seçerim’in kurucularından siyasetçi ve iş insanı Sena Kaleli de “Şimdiye kadar önümüze konan erkekleri seçtik ama artık yeter. Şimdi diyoruz ki, ‘Ben seçerim ve seçtiririm’. Biz onları aradık, onlar bizi buldu ve nasıl bir mücadelenin içinden geldiklerini gördük. Hiç kadın milletvekili çıkarmayan illerimiz var. Ama artık biz kadınlar kendi haklarımız ve ayrımcılık yapılan herkes için varız” diye konuştu.

‘KADIN HAKLARINI VE KAZANIMLARINI KADINLAR SAVUNMALI’

‘Ben Seçerim Derneği’nden siyasetçi Perihan Sarı da tüm kadın adayların temsil ettikleri partilerde genel başkanlar nezdinde görüşmeler yapıldığını hatırlatarak, “Kadın haklarını ve kazanımlarını kadınlar savunmalı. Sorunun sahiplerinin belirleyici olduğu koşullarda haklar iyileşebilir” dedi.

‘KADINLARIN SİYASETTE YARATTIĞI DEĞİŞİMİ TOPLUMSAL FAYDAYA DÖNÜŞTÜRMESİNİ UMUYORUM’

Bu kadar değerli kadının bir araya gelmesinin ve görünür olmasının ne kadar zorlu olduğunu belirten Ben Seçerim Derneği Danışma Kurulu’ndan Menekşe Tokyay, “Buradaki kadın adaylar siyasette bu zamana kadar yaptıkları değişimi umarım toplumsal faydaya çevirebilirler” ifadelerini kullandı.

‘MECLİS’E GELİP YEMİNLERİNİZİ İZLEYECEĞİM’

‘Ben Seçerim’in aday tespiti yaparak önemli bir boşluğu doldurduğunu belirten siyasetçi ve akademisyen Gaye Erbatur da “Size söz veriyorum milletvekili seçildiğinizde gelip Meclis’te yeminlerinizi izleyeceğim. Çıktığınız yol zor bir yol ama mücadeleye devam edeceksiniz. Bırakmak yok. Bir gün kadınların parlamentoda ve bütün karar alma mekanizmalarında eşit temsil edildiklerini göreceğiz” dedi.

BEN SEÇERİM ADAYI DEVA GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ELİF ESEN: İYİ Kİ KADINLAR ARASINDAYIM

Açılış konuşmalarının ardından adayların kendilerini tanıtmaları aşamasına geçilen toplantıda hali hazırda siyasette olan isimler de vardı. Bu isimlerden biri olan Ben Seçerim adayı DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen, “Bugün değişime ihtiyacımız varsa bu değişim için karar mekanizmalarında çok sayıda kadın olmalı. Bu yüzden sivil toplumdan siyasete dahil oldum. İyi ki dahil olmuşum. Bir kader seçimine doğru gidiyoruz. İyi ki bu değişimin öncüsü olan kadınlar arasındayım” dedi. 14 Mayıs’a kadar kadınların 15 Mayıs sabahına nasıl bir Türkiye’ye uyanmak istediğini anlatacaklarını ifade eden Esen, “Kadınlar aydınlık bir Türkiye’ye, toplumsal barışın hakim olduğu, mutlu bir Türkiye’ye ve bahar iklimine yanmak istiyor” dedi.

BEN SEÇERİM’İN ROMAN MİLLETVEKİLİ ADAYI ELMAS ARUS

‘Ben Seçerim’in CHP İstanbul Milletvekili aday adayı Elmas Arus, Roman vatandaşları temsilen aday olduğunu belirterek, “Okula başlarken aileme büyük bir tepki gelişmişti ama ben doğru yolda olduğumu biliyordum. Okul dönemim ayrımcılık ve önyargılarla geçti ve bunlar beni güçlendirdi. O zaman bu mücadeleyi örgütlü mücadeleye dönüştürmem gerektiğine karar verdim. Ötekilerin sesi olmak için aday adayıyım” dedi.

DEVA PARTİSİ URFA MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ESSUM ASLAN: FEODAL BİR YAPI İLE MÜCADELE EDİYORUZ

Urfa’da bir kadının siyaset yapmasının hatırı sayılır derecede zor olduğunu kaydeden DEVA Partisi Urfa milletvekili aday adayı Essum Aslan, “Biz Ben Seçerim Derneği’nde Türkiye’de ilk defa kadın, kadın için lobi faaliyeti yürütüyor. Doğu ve Güneydoğu bölgesi için bu çok önemli. Çünkü biz orada feodal bir yapı ve organizasyonla mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BEN SEÇERİM’İN CHP KIRKLARELİ ADAY ADAYI: YASEMİN AÇIK ERTAŞ

Cumhuriyet tarihinde hiç kadın milletvekili çıkarmamış olan Kırklareli adayı Yasemin Açık Ertaş, “Nerede bir çalışma grubunun içerisine girsek hep erkek egemen gruplarla karşılaştık. Ne yapabilirim diye düşündüm ve bu bir direnişti. Düzenin değişmesi ve haklarımızı savunmak için Ankara’da olmak istiyoruz” dedi.

İYİ PARTİ KIRKLARELİ ADAY ADAYI PİŞKİN: DEĞİŞİM İÇİN BEN DE VARIM

KONDA ile Ben Seçerim’in araştırması sonucunda Kırklareli’nin tanınırlığı en yüksek kadın siyasetçisi olarak tespit edilen İYİ Parti milletvekili aday adayı Sibel Pişkin, “Kırklareli’nde kadın çok özgür, çok eğitimli bir toplum ama kadın milletvekili çıkaramamışız. Bu sene değişim için ‘Ben de varım’ diyerek aday oldum” ifadelerini kullandı.

BEN SEÇERİM AYDIN ADAY ADAYI GÜRLER: KADINLAR YENİ KURUCU DÖNEMDE HAYATİ ÖNEMDE

‘Ben Seçerim’in DEVA Partisi Aydın aday adayı Meltem Gürler, “İçinde olmak ve değiştirmek için siyasette var olmak istedim. Sahaya inmek ve teşkilatta görev yapmak lazım dedim. Bir anda siyasetin göbeğinde sahada, teşkilatın içinde kendimi buldum” dedi. Kadınların siyasette niceliksel olarak var olmasını önemsediğini belirten Gürler, “Kadınların düşünme biçimleri dünyanın ihtiyaç duyduğu önemli bir kaynak. Kadınların siyasette var olması bu yeni kurucu dönemde hayati önemde. Bu yüzden Ben Seçerim’in desteğini çok kıymetli buluyorum” diye konuştu.

BEN SEÇERİM CHP HATAY ADAYI TEOMAN: MECLİS’TE BİZİM TOPUK SESLERİMİZ İNLEMELİ

Ben Seçerim’in Hatay CHP aday adayı Tülin Kesiktaş Teoman, 6284 sayılı yasa çevresinde dönen tartışmaları hatırlatarak, “Bizler o Meclis’te olmalıyız. Çünkü şimdi haklarımızı kaybetmeme mücadelesi veriyoruz. O Meclis’te bizim topuk seslerimiz inlemeli” dedi.

HATAY İÇİN ‘KIRMIZI OJE’ HAREKETİ

Hatay’ın deprem yaralarından da bahseden Teoman, yaralarını sarana kadar Hatay’ı terk etmeyeceklerini belirterek, bunun bir simgesi olarak da kırmızı oje hareketi başlattıklarını söyledi ve tüm katılımcıların bu harekete destek vermeleri için kırmızı oje sürmelerini istedi.

DERSİM’İN BEN SEÇERİM ADAYI: HEVAL KALAN

CHP’den Dersim aday adayı Heval Kalan, “Tunceli’de olmazsa olmaz olarak düşündüklerimi gerçekleştirmek amacıyla Meclis koridorlarının gücünü kullanmak istiyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim bir Türkiye, bir de Tunceli hayalim var. O hayal Sayın Kılıçdaroğlu’nun ülkeye baharlar getirme hayaliyle iç içe. Kimseyi dışlamadan soframızı büyüterek bu sofraya Dersim’in kadınlarını, çiftçisini, emekçisini koyarak farklılıklarımızla ‘biz’ olarak ilerlemeyi hayal ediyorum.”

‘ARKAMDA BEN SEÇERİM VAR’

“Düne kadar ailemde ailem ve örgütüm vardı, bugün arkamda Ben Seçerim de var” diyerek sözleriyle konuşmasına başlayan CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı Hülya Güreli Yolcubal, “Çocukların ruhu, kadınların gülüşü, basının dili özgür olsun diye bu yola çıktım. Bu yola çıktım çünkü daha etkin mücadele edebilmek için karar mekanizmalarının dişli bir dişlisi olmak gerekiyormuş. Bunun için ben de adayım” diye konuştu.