Belgesel yönetmeni Sibel Tekin gözaltına alındı

Belgesel yönetmeni ve gazeteci Sibel Tekin, evi basılarak gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Belgesel yönetmeni ve gazeteci Sibel Tekin'in Ankara’da bulunan evine baskın yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında evi basılan Tekin’in, iki bilgisayarına, belgesel çalışmalarının olduğu çok sayıda hard disk ile kamera ve bazı kitaplarına el konuldu.

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, yapılan aramaların ardından Tekin’in, üstündeki elbiseleri değiştirmesine izin verilmeden gözaltına alınarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Tekin’in gözaltına alınma gerekçesinin, kış ve yaz saati uygulamasıyla ilgili çekim yaparken polis servis aracını da çekmesi olduğu öğrenildi.

Sibel Tekin’in evinde olan dijital materyallerin incelenmesi ve imaj alınmasından kaynaklı gözaltı süresi bir gün daha uzatıldı.

Tekin, Tekel Grevi, Gezi, 10 Ekim’in de aralarında olduğu binlerce toplumsal olay ve eylemi kamerasıyla kaydederek çok sayıda belgesel hazırladı. Yıllardır Ankara sokaklarında çekim yapan Tekin, Ankaralılar tarafından “kentin hafızası” olarak anılır. (HABER MERKEZİ)