Belediyenin Almanya’ya eğitime gönderdiği 43 kişi geri dönmemiş

Malatya’da AK Partili Yeşilyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla eğitim için Almanya’ya giden 45 kişiden 43'ünün izlerini kaybettirdiği ortaya çıktı. Dönen 2 kişi belediye başkan yardımcıları.

Almanya'dan dönmeyenlerle ilgili Yeşilyurt Belediyesi Meclisi toplantısında CHP'liler önerge verdi.
Google Haberlere Abone ol

MALATYA - Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısında, CHP’li meclis üyelerinin soru önergesi, belediye himayesinde ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ eğitimi için Almanya'ya gönderilen 45 kişiden 43 kişinin geri dönmediğini ortaya çıkardı.

Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği'ne kayıtlı oldukları ve eğitime bu dernek aracılığıyla gittikleri belirtilen ve Almanya'dan geri dönmediği belirtilen 43 kişi hakkında içişleri bakanlığı soruşturma başlattı.

14 ay önce belediye tarafından Almanya’nın Saksonya Eyaleti Hannover şehrinde faaliyet gösteren Mega Kilit GMBH şirketinin düzenlenen “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” adlı proje kapsamında 45 kişi yurtdışına gönderildi. İddiaya göre 15-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenen eğitim programına Alman şirket sponsorluğu ile gönderilen 45 kişiden 43'ü Türkiye'ye geri dönmedi. 

GEZİ TARİHİ: 7-16 EYLÜL 2020

CHP'lilerin olayla ilgili önergesinde geziyle ilgili "53 kişilik bir kafilenin katılmasının planlandığı gezi için belediyemizi de temsilen bir heyetin gönderilmesine, yol, konaklama ve iaşe bedelleri gibi tüm masrafların ilgili firma tarafından karşılanacağı inceleme gezisine belediyemizi temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş’un katılmalarının kabulüne yapılan oylamada katılanların oy birliği ile karar verilmişti. Ardından bu karara dayanarak, belediyemizin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 03.09.2020 tarihinde Malatya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazdığı yazıda 24.08.2020 tarihinde ilgili dernekle belediye arasında bir protokol imzalandığı, buna göre toplam 45 kişinin 07.09.2020 ile 16.09.2020 tarihlerinde bu geziye katılacağı, bu nedenle de bu kişilere hizmet pasaportu düzenlenebilmesi için gerekli valilik onayının alınarak gönderilmesi istenmiştir” diye belirtildi. 

Önergede, Yeşilyut Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yanıtlaması talebiyle şu sorular yöneltildi: 
 
* Bahse konu dernekle imzalanan protokolün içeriği nedir?
 
* Belediyemizin gerek bu şirket ve gerekse de bu dernekle bağı nedir?
 
* Bu geziden iki belediye elemanı dışındaki 43 kişinin ülkeye dönmediği doğru mudur?
 
* Eğer dönmüşlerse de giriş-çıkış yapanların tam listesini görmemiz mümkün müdür?

DERNEK BAŞKANI: BELEDİYE KAYITLARINI BİZZAT YAPTI, GÖNDERİLENLERİ TANIMIYORUM

Üyesi oldukları Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği aracılığıyla eğitime gönderilen kişilerin, aracı derneğe belediye tarafından üye yapıldıkları iddia edildi.

Eğitim için aracı olan Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’nin Başkanı Mehmet Sait Aytekin "Ben yurtdışına gönderilen şahısların hiçbirini tanımıyorum, bir yakınlığım yok. Yeşilyurt Belediyesi bu kişilerin derneğe kayıtlarını bizzat yaptı ve bende belediye olduğu için, AK Parti'nin adı geçtiği için sorgulama ihtiyacı duymadım. Kimleri başkanı olduğum derneğe kaydettiler onu bile bilmiyorum. Zaten 2 hafta önce dernekler masasına giderek mülkiye başmüfettişine durumu bildirdim ve o dönem üye olan yaklaşık 50 kişinin kaydı silindi" dedi.

gözler
Mehmet Çınar Gözler, açıklama yapacağını söyledi.

 
Almanya’dan geri dönmeyen kişilerin ismi henüz açıklanmazken, AK Partili Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar Gözler, "Konuyla ilgili araştırma yapıp yazılı açıklama yapacağım" dedi.

AĞBABA: BELEDİYE 43 KİŞİNİN KAÇMASINA ARACILIK ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında belediye olanakları ile yurt dışına gidip geri dönmeyen 43 kişinin durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeşilyurt Belediye Meclis üyeleriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, “43 kişi nerede, Vali nerede, İçişleri Bakanı nerede?” diye sordu.

CHP’li Ağbaba, Yeşilyurt Belediyesi'nin suç işleyerek insanları yurtdışına kaçmasına aracılık ettiğini belirterek şunları söyledi:
“CHP Yeşilyurt Belediye Meclis üyelerimiz bir soru önergesi vererek 43 kişi nerede diye sordular. 43 kişi nerede? Belediye Başkanı Mehmet Çınar sanki babasının çiftliği babası gibi belediye yönetiyor, bu sorulara cevap vermiyor. Tam 7 ay geçti bu konunun üzerinden. 43 kişi Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nin aracılığıyla, belediyenin sağladığı hizmet pasaportu ile Almanya’ya gidiyor, iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, gerisi dönmüyor. 7 aydır kamuoyundan gizlenen bir olay. Ortada bir suç var. Eğer belediye meclisi olmasaydı bu olay ortaya çıkmazdı. 43 kişiyi neden Almanya’ya gönderdi? Bunun içinde para var mı? Bu araştırılsın. İşin içerisinde mutlaka para var, örgüt bağlantısı var. Bu kişiler FETÖ’cü mü? Bunun da aydınlatılması lazım.”

'BU KİŞİLERİN FETÖ İLE İLGİSİ VAR MI?'

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz da yaşananlara "Siz halktan ve CHP'den korkuyorsunuz" diyerek tepki gösterdi. Kiraz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
“15 Temmuz'dan itibaren FETÖ'yle mücadele ediyoruz yalanlarıyla naralar atan siz AKP'liler yurtdışına gönderdiğiniz kişilerin kimler olduğunu, neden dönmediklerini açıklamaktan kaçıyorsunuz. Neden? Bu korkunun sebebi nedir? Proje adı altında Almanya'ya gönderdiğiniz kişilerin FETÖ ile ilgisi var mı?”

VALİLİK: İNCELEME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR

Malatya Valiliği, Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla Almanya'ya gönderilen 45 kişiden 43'ünün geri dönmediği iddialarına ilişkin İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen incelemenin devam ettiğini bildirdi.

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Valiliğimizin 11 Mart 2021 tarihli yazısıyla gerek söz konusu iddiaların gerekse 2019, 2020 ve 2021 yıllarında belediyeler ile sivil toplum kuruluşları arasında imzalanan protokollere istinaden 5682 sayılı Pasaport Kanunu'nun 14 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre gerçekleştirilen Hizmet Damgalı Pasaport işlemlerinin incelenmesi için mülkiye müfettişi görevlendirilmesi talep edilmiş olup, İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen inceleme işlemleri halen devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

YEŞİLYURT BELEDİYESİ SAHTE UNESCO ÖDÜLÜ NEDENİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Geçtiğimiz sene Şubat ayında Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Başkan Mehmet Çınar'ın Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen UNESCO 2019 Yılı ‘Uluslararası İdeal Kentler Ödül Töreni’ne katıldığı ve 'Kadim Yeşilyurt Kentsel Planlama' projesinden dolayı 'Kentsel ve Mimari Dokunun Korunması' başarı ödülünü aldığı belirtilmişti. Ancak UNESCO Türkiye Ofisi, Paris’te UNESCO’ya ait olduğu belirtilen binanın kendilerine ait olmadığını belirterek, bu iddiayı yalanlamıştı. Ofis tarafından, verilen plaketlerin UNESCO Ödülleri olduğunu ileri süren ve kamuoyunu yanıltan belediyelere birer yazı gönderilerek, “Bizim böyle bir ödülümüz yok. Aldığınızı açıkladığınız ödüller konusunda UNESCO adını kullanmayın” uyarısı yapılmıştı. (DUVAR)