Belediye, Van Gölü’ne hafriyat döktü

Emine Erdoğan’ın biyolojik arıtma tesisi açtığı noktaya Van Belediyesi, hafriyat dökmeye başladı. Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Van Gölü'ne hafriyatın döküldüğü görüntüler sosyal medyada tepki çekti
Google Haberlere Abone ol

VAN - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın 1 Haziran’da biyolojik arıtma tesisi açtığı noktada, bugün büyükşehir belediyesine bağlı iş araçları tarafından Van Gölü’ne moloz ve hafriyat döküldü. Büyük tepki çeken görüntülerin ardından büyükşehir belediyesi iş araçlarını bölgeden çekti.

‘KAYYIMIN YAPACAĞI İŞ BU KADAR OLUR’

Konuya ilişkin bilgi veren Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü’ne hafriyat dökülen yerin açılışı yapılan arıtma tesisleri ile 15 Temmuz Parkı arasındaki bölge olduğunu söyledi. Kayyımların hafriyat yönetmeliğini ihlal ettiğini dile getiren Kalçık, “Belediyeler belirlenmiş alanlar dışında bir yere hafriyat dökemez, bu bir vahşettir. Kanunu ihlal ediyorlar. Kayyımın yapacağı iş bu kadar olur” diye konuştu. Yapılanın bir mantığı ya da ahlakı gerekçesinin olamayacağını kaydeden Kalçık “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘kıyı kanunu hak getire’ demişti şimdi göl katlediliyor, Van Gölü balçığa çevriliyor. Bu düşmanlıktır. 1 Haziran’da Emine Erdoğan biyolojik arıtmanın açılışını yaptı.  Orada bir çalışma yok, sadece hafriyat dökülüyor. Olayın duyulmasının ardından temizlemeye çalıştılar. Ben olay bölgesine gittim, incelemelerde bulundum. Konuyu yargıya taşımayı düşünüyoruz. Baro ile görüşüyoruz. Yetkilileri de doğamıza, insanımıza saygılı olmaya davet ediyoruz” dedi. (DUVAR)