Belediye gezisiyle Almanya'ya kaçırılan Bingöllü H.B.: Haftada 3-4 otobüs geliyor

Belediye eliyle düzenlenen yurt dışı geziyle kaçan Bingöllü H.B., şehirdeki herkesin bu yolla Almanya'ya gidildiğini bildiğini anlatarak "Haftada 3 ya da 4 otobüs geliyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Belediyelerin organize ettiği gezilerle insan kaçakçılığı yapıldığı iddialarıyla ilgili tartışma sürerken, Almanya'ya giden bir kişinin anlatımı, bu yöntemle bilinenden çok daha fazla kişinin kaçırıldığını anlattı.

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman bugünkü yazısında, yurt dışına giden H.B. ile yaptığı röportaja yer verdi.

'YETER Kİ VEREBİLECEĞİNİZ 6 BİN EURO'NUZ OLSUN'

“Nasıl oldu bu organizasyona dahil olman? Nereden duydun bunu? Ya da kim söyledi?” sorusuna, “Kimsenin bir şey söylemesine gerek yok ki… Bingöl’de yaşayan herkes zaten bu yolla Almanya’ya gidildiğini biliyor. Yeter ki verebileceğiniz 6 bin Euro’nuz olsun…” diyen H.G., “20 bin Euro’yu veren kek de var. Benden de önce 10 bin istediler. Dedim benim hepi topu 6 binim var. Başka da verecek param yok. Eli mahkum kabul ettiler” diye konuştu.

15 GÜNDE GRİ PASAPORT

H.G. pasaportu elde etme süreciyle ilgili de şunları anlattı: “Valla hiçbir şey yapmadan oldu. Bana dediler nüfus cüzdanınla parayı getir, gerisini bize bırak. Öyle de oldu. Parayı götürdüm söyledikleri emanetçi adrese. 15 gün sonra gri pasaport elimdeydi….”

Parayı Bingöl merkezde bir kuyumcuya götürdüğünü söyleyen H.G., Almanya’ya gidişini de şöyle anlattı: “Sonra tarih verdiler. Otobüsle götüreceğiz dediler. Bindik otobüse çıktık yola. Hiç sorun yaşamadan da vardık Almanya’ya… Zaten aynı şehre de gelmedik. Hepimiz değişik şehirlerde indik. Essen, Hannover, Bremen… Ben Hamburg’u istedim. Çünkü akrabalarım buradaydı…

'BU İŞİN MERKEZİ BİNGÖL'DÜR'

Bir otobüs dolusuyduk… Ama bakın ben size bir şey söyleyeyim mi? Siz sanıyorsunuz ki 45-50 kişidir bu yolla çıkan. Bu yanlış bilgi. Sırf bizim Bingöl’den benim tanıdığım, burada hala görüştüğüm 150 kişi var.

2019-2020 yılları arasında Bingöl’den en az 450-500 kişi böyle çıkarıldı. Bu işin merkezi de Bingöl’dür. Siz oraya iyice bir bakın bence. Çünkü bu işin esas mimarı sizin de yazınızda yazdığınız gibi Ali Ayrancı’dır. Bingöllüdür kendisi ve çevresi çok geniştir. Eli kolu çok uzun bir vatandaştır… Bir de Sedat diye biri var. Soyadını bilmiyorum ama İstanbul’da yine Bingöllü biri…”

'BURADA HER GÜN ET YİYORUM, AÇTIM YAV!'

H.G., “Memnun musun peki? Pişmanlık duyuyor musun?” sorusuna da  şöyle yanıt verdi:

“Niye pişman olayım ki? Burada her şey var. Orada iş yoktu, güç yoktu. Açtım yav. Bak düşün burada her gün et yiyorum. Ben orada et yiyemiyordum. Eşim vefat etti. Bir tane oğlum var. Onu mutlu edecek kadar para kazandıktan sonra gerisi önemli değil… Benim ne suçum var? Ben bana böyle bir olanak sunulmuş bunu kullanmışım. Kime deseler seni bu yolla Avrupa’ya götüreceğiz. Kim yok der? Haftada 3 ya da 4 otobüs geliyor. Düşünün…”