Belçim Bilgin: Kürt olduğum için ayrımcılığa uğradım

'Katarsis' programına konuk olan Belçim Bilgin, "Ankara'da büyüdüm ve okudum. Kürt olduğum için herkes kötü olduğumu düşünüyordu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Oyuncu Belçim Bilgin, Uzman Psikolog Gökhan Çınar'ın sunduğu 'Katarsis' programına konuk oldu. Bilgin, Kürt olduğu için birçok ayrımcılığa uğradığını söyledi. 

Diyarbakırlı olduğunu belirten Bilgin, "Annem Mardinli, babam da Diyarbakırlı. Ankara'da görücü usulü ile tanıştırılıp ve aşık olup evlenmişler. Annem daha geleneksel ve feodal. Babamın ise çok fazla hikaye ve acısı var. Çok fazla mücadeleler vermiş. Seçme şansım olmadığı için doğduğum hikayede kendi tanımayı bilmelisin. Ben içinde doğduğum bütün kültürlerin sonucuyum" dedi.

'HERKES KÜRTLERİN TERÖRİST OLDUĞUNA İNANIYORDU'

Kürt olduğu için ayrımcılığa uğradığını belirten Bilgin, "Çok karanlık zamanlardan geçtik. Herkes Kürtlerin terörist olduğuna inanıyordu. Ankara'da büyüdüm ve okudum. Kürt olduğum için herkes kötü olduğumu düşünüyordu. Yanında konuşuyorlar ve senin kötü olduğunu söylüyorlar. Oysa ki Kürt olduğun için, belki biraz sonra eve gideceksin ve maksimum sumaklı dolma yiyeceksin. Senin gerçeğindeki fark bu o, nasıl bu kadar ayrışabiliriz? Biz birbirimizden nasıl farklı olabiliriz? Hepimizin hikayeleri var. Biz minderlere oturup Çav Bella'yı da söylerdik, Vardar Ovası'nı da söylerdik. Biz Türkiye'ydik çünkü" ifadelerini kullandı. 

Kürt kimliğini kilim desenleri olarak tanımlayan Bilgin, "Desenlerin hepsi… Ben bunun üzerine bir de Anadoluyum, bir de Türkiye’yim, bir de Türk’üm. Yani aslında olağanüstü bir zenginlik demek. Seçme şansım olmadan içine doğduğum hikayede kendini tanımak adına kodlarını bilmelisin. Onların içinde kaybolmak değil ama tanımak, görmek, onurlandırmak, bilmek çok önemli. İçine doğduğum bütün kültürlerin sonucuyum. Hepsiyim. Bir tanesini çıkarırsan diğeri düşer" diye konuştu. 

'BAY BAY DEMEYİ BİLMELİ İNSAN'

Belçim Bilgin, Yılmaz Erdoğan'la nasıl tanıştığını anlattıktan sonra neden ayrıldığı sorusuna da cevap verdi. Bilgin, Yılmaz Erdoğan'la ayrılığını, "Bence ben çok küçüktüm. Bir şeylerin bittiği zamanda hem kendini hem birbirini hem de etrafında hayatı paylaştığın herkesi tüketmeye değecek hiçbir şey yok. Hayır demeyi, bay bay demeyi bilmeli insan, sıkışmak çok kötü bir duygu. Sıkışmaktansa gitmek" diyerek açıkladı.

'YILMAZ'LA İLİŞKİM HAYATIMDA KAPILARIN KAPANMASINI DA, AÇMASINI SAĞLADI'

Bilgin sözlerine şöyle devam etti:

"Yılmaz Erdoğan'la evlenmeden önce benim kariyerim zaten başlamıştı. Yine yapacaktım yapacağımı. Benimle Yılmaz'ın ilişkisi çoğu zaman benim hayatımda kapıların üzerime kapanmasını da sağladı. Bir sürü yerde de açtı. Dolayısıyla iyisiyle kötüsüyle hepsi için çok şükür. Bu algıyı anlıyorum. Kimlik meselesi önemli. Birinin kızı birinin karısı birinin torunu... Bir durun ya hiçbirisi yok. Ben gerçekten buraya insan olma deneyimini yaşamaya gelmiş sonsuz bir varlık olduğumu düşünüyorum. Çok fazla sınavını verdiğim yerler buralar. Çok çaba gösterdiğim yerler. Bir tek Kelebeğin Rüyası'nda birlikte çalıştık Yılmaz'la, ben daha çekimlerde Yılmaz'a dedim ki 'Kimse benim performansımı beğenmeyecek'. Sonra her şey olağanüstü yazıldı. Bir tek benimle ilgili çok kötü şeyler yazıldı. Şimdi dönüp izliyorum çok güzel oynamışım. Daha kaç tane iş yapmalıyım?"

IRO DISA ŞARKISINI SESLENDİRDİ

Sunucu Çınar’ın "Size eşlik eden şarkı hangisi" diye sormasının üzerine, Bilgin, "İro Disa" şarkısını seslendirdi. Bilgin, "Bu bir aşk şarkısı, eniştem teyzeme dinletirdi. Teyzem benim aşklarımdan biridir" dedi. 

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)