Belçika, gözaltında ölen 23 yaşındaki İbrahima için ayakta

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, 23 yaşındaki Afrikalı bir gencin karakolda ölmesi nedeniyle dün gece yüzlerce kişi sokağa döküldü. Gözaltında ölümün aydınlatılmasını isteyen protestocular bir karakolu ateşe verdi. Tesadüfen olay yerinden geçen Kral Philippe'in aracı da taşlandı.

Fotoğraf: Brussels Times
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Belçika'nın başkenti Brüksel'de yüzlerce kişi, hafta sonunda gözaltına alındıktan sonra karakolda ölen 23 yaşındaki İbrahima Barrie için sokağa döküldü. "Siyahların hayatı önemlidir" ve "İbrahima için adalet" sloganları atılan gösteride, polisin tazyikli su kullanması sonrası bir polis merkezinin girişi ve bir araç ateşe verildi.

İbrahima Barrie'nin cumartesi gecesi polisin korona virüsü tedbirleri için yaptığı denetim sırasında kaçtığı, ardından gözaltına alınarak karakola götürüldüğü belirtiliyor. Belçika polisi, Afrikalı gencin burada bilincini kaybettiğini, hastaneye götürülmesi sonrası yerel saatle 20.22'de, gözaltına alınmasından bir saat sonra öldüğünü açıkladı.

İbrahima'nın ölüm sebebi henüz bilinmezken, polis soruşturma başlattı. Gözaltında yaşanan bu ölüme tepkiyse, dün sokaklara taştı. Ölümün aydınlatılmasını talep eden yüzlerce kişi Brüksel'in kuzeyindeki karakolun önünde toplandı. Olaylar sırasında tesadüfen olay yerinden geçen Kral Philippe'in aracı da taşlandı. Aracın taşlandığı görüntüler sosyal medyada paylaşılırken, Kral'ın bu sırada içeride olup olmadığı bilinmiyor.

Polis sözcüsü protestolarda bazı gözaltılar yapıldığını, dört polisin tutuklandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Annelies Verlinden ise eylemleri 'kabul edilemez' diye nitelerken İbrahima'nın ölümünün soruşturmayla aydınlatılacağı sözünü verdi. Belçikalı bakan, "Bu konunun takipçisi olacağız ve gerektiği takdirde, polisin yanlış uygulamalarını da kınamak için gerekli adımları atacağız" dedi. (DIŞ HABERLER)