Bekaroğlu: Bakan Soylu hakkında Devlet Denetleme Kurulu harekete geçsin

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Süleyman Özışık’ın OHAL Komisyonu'na bazı dosyalarla ilgili ricacı olduğu, bunu da Bakan Soylu üzerinden yaptığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, OHAL Komisyonu’ndaki dosyalarla ilgili olumlu karar verilmesi için gazeteci Süleyman Özışık’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ricacı olduğu iddialarının araştırılması ve ilgili kişilerin açığa çıkarılması için Meclis’e soru önergesi verdi.

Bekaroğlu, Süleyman Özışık'ın itiraflarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sorarak, İçişleri Bakanı Soylu hakkında Devlet Denetleme Kurulu'nun harekete geçirilmesini istedi.

ÖZIŞIK'A BU GÖREVİ KİM VERDİ?

"Söz konusu video kaydında bulunan Süleyman Özışık’a, Olağanüstü Hal Kararnameleri ile görevlerine son verilen kamu görevlilerinden bazılarının dosyalarının yeniden araştırılmasında aracılık etme görevi mi verilmiştir?" diye soran Bekaroğlu, bu görevin Süleyman Özışık'a kim veya kimler tarafından verildiğinin açıklanmasını istedi.

Süleyman Özışık’ın bu aracılık etme görevindeki gerçek konum ve sıfatının ne olduğunun da izah edilmesi gerektiğini savunan Bekaroğlu, Oktay'a "Süleyman Özışık savcı mıdır? Hakim midir? Müfettiş midir? OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu üyesi midir? Bu tür işlemlere aracılık etme görevini neden üstlenmiştir? Adı geçen gazeteci binlerce dosyayı tekraren inceleyen bir üst yargı mercii konumunda mıdır? Adı geçen gazetecinin görüşlerine bu denli itibar edilmesinin nedeni nedir?" sorularını yöneltti.

DEVLET DENETLEME KURULU GÖREVE

Videoda iddia edilen dosyası yeniden incelenen ve masum oldukları anlaşılarak görevlerine iade edilen binlerce kamu görevlisinin kimler olduğunun, unvanlarının ne olduğunun, bunların Süleyman Özışık’la hangi mekanizmayı kullanılarak ilişki kurduklarının açıklanmasını isteyen Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan şu sorularına da cevap istedi:

- Kamuoyunda yer alan bazı ihraçların geri alınması için FETÖ Borsası kurulduğu, rüşvet verildiği vb. iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir araştırma ve soruşturma görevi verecek misiniz?

- Video kaydındaki söyleşide iddia edildiği gibi kamu görevlerinden bazı ihraçların geri aldırılması konusunda adı geçen şahıs ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkan ve üyeleri arasında herhangi bir görüşme trafiği gerçekleşmiş midir? Bu görüşmelerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin çeşitli sabit ve mobil telefon kayıtları ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu merkezindeki kamera kayıtlarının güvenceli bir şekilde korumaya alınarak bunlar üzerinden tespiti konusunda Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir araştırma ve soruşturma görevi verecek misiniz? Eğer söz konusu iddialar kanıtlanırsa OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında Devlet Denetleme Kuruluna araştırma, inceleme ve soruşturma görevi verecek misiniz?

- Bu iddialar doğrulanırsa OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı ve üyelerinin görevden azli ve yargılanması için gerekli mekanizmaları harekete geçirecek misiniz?

- Video kaydındaki söyleşide iddia edildiği gibi kamu görevlilerinden bazı ihraçların geri aldırılması konusunda adı geçen şahıs ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında herhangi bir görüşme trafiği gerçekleşmiş midir? İçişleri Bakanı adı geçen gazeteciyi hangi sıfatla böyle bir işi görüşmek üzere Bakanlık merkezinde kabul etmiştir? Bu durumun devlet yönetme geleneğindeki yeri nedir?

- Bu görüşmelerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin çeşitli sabit ve mobil telefon kayıtları ile bakanlık merkezindeki kamera kayıtlarının güvenceli bir şekilde korumaya alınarak bunlar üzerinden tespiti konusunda Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir araştırma ve soruşturma görevi verecek misiniz? Eğer söz konusu iddialar kanıtlanırsa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında Devlet Denetleme Kurulunca araştırma ve ön incele görevi verecek misiniz?

- Bu iddialar doğrulanırsa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevden azli ve yargılanması için gerekli mekanizmaları harekete geçirecek misiniz?