BBP'de gergin kongre: Destici yeniden genel başkan

BBP'nin 11. Olağan Kurultayı gergin bir ortamda başladı. Genel Başkan Mustafa Destici'nin karşısında aday olmak için 200 delege imzasını toplamaya çalışan eski Genel Başkan Yardımcısı Haşim Yanar, kurultay divanı için gizli oylamayla yapılmasını istedi. Bunun üzerine Yanar'ı destekleyen MKYK Üyesi Selahattin Şenliler ile bazı partililer arasında tartışma çıktı. Delegelerin birbirinin üzerine yürümesi kurultayda gerginliğe neden oldu, tarafları polis ayırdı. Destici, yeniden genel başkan seçildi.

BBP Kongresi'ndeki kavgayı polis engelledi. (Fotoğraf: Doğukan Keskinkılıç/AA)
Google Haberlere Abone ol

 DUVAR - Büyük Birlik Partisi (BBP) 11. Olağan Kurultayı,  Ankara Taha Akgül Spor Salonu'nda yapılıyor. Kurultayın açılış konuşmasını yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Hırslarını akıllarının önüne koyup, evimiz bildiğimiz, emanetçisi olduğumuz partimizi taşlayanlara değer vermemizi de kimse beklemesin" dedi.

'KİRLİK PAZARLIKLARIN İÇİNDE OLMADIK'

Siyasetin karanlık koridorlarında hiçbir zaman dolaşmadıklarını dile getiren Destici, "Biz, siyasetin kirli pazarlıklarının içinde hiç olmadık. Milletin sırtına basarak yükselenlerden hiç olmadık. Hiçbir vesayet odağının, hiçbir sermaye grubunun, hiçbir lobinin, hiçbir uluslararası projenin partisi olmadık, olmayacağız" diye konuştu.

'İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZLAR'

Parti içinden yöneltilen eleştirilere de cevap veren Destici, şunları söyledi: "Konumumuz gereği, cevap verecek olsak, insan içine çıkamayacak olanların, bizlere yaptığı iftira ve suçlamalara sessiz kaldık. Bir noktadan sonra partinin kurumsal kimliğini koruma adına birkaç cümle de olsa söylemek zorunda kaldık. İstisnasız her kararımızı istişare ile aldık. Büyük Birlik Partisinde, 'Yönetim farklı düşünüyor ama Genel Başkan böyle istedi' denilebilecek tek bir karar yoktur. Hırslarını akıllarının önüne koyup, evimiz bildiğimiz, emanetçisi olduğumuz partimizi taşlayanlara değer vermemizi de kimse beklemesin."

Destici, önümüzdeki seçimde TBMM'de grup kuracaklarını da öne sürdü.

'İDAM İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM'

Konuşmasında, idam cezasının getirilmesi çağrısı da yapan Destici, şu ifadeyi kullandı: (İdam cezası) Hep birlikte elimizi taşın altına koyalım ve milletin önüne götürelim.

SİNİRLER GERİLDİ

Covid-19 salgını nedeniyle izleyici alınmayan kurultayda, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser'in selamlama konuşması sırasında tartışma çıktı.

Kurultayda, Genel Başkan Mustafa Destici'nin karşısında aday olmak için ulaşılması gereken 200 delege imzasını toplamaya çalışan eski Genel Başkan Yardımcısı Haşim Yanar, kurultay divanı teşekkülünün gizli oylamayla yapılmasını istedi. Bunun üzerine Yanar'ı destekleyen MKYK Üyesi Selahattin Şenliler ile bazı partililer arasında tartışma yaşandı. Delegelerin birbirinin üzerine yürümesi kurultayda gerginliğe neden oldu.

DESTİCİ YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ

Kongrede Mustafa Destici, 584 delegenin oyunu alarak genel başkanlığa yeniden seçildi. Destici, geçerli 836 oyun 584'ünü, Haşim Yanar ise 252'sini aldı.

Mustafa Destici, yaptığı teşekkür konuşmasında, "büyük birlik" idealleri ve "büyük Türkiye" hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye'de yaşayan her etnik kökenin umudu olduklarını savunan Destici, sorumluluklarını bildiklerini belirtti.  

Destici, devleti yönetenlerin doğru yaptıkları işlerde yanlarında olacaklarını, yanlış yaptıklarında ise uyarmaktan geri durmayacaklarını dile getirdi. (ANKARA-AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR