BBC'den Diana röportajıyla ilgili açıklama: Yönetim gözden geçirilecek

Prenses Diana ile röportaj yapabilmek için sahte belge kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından BBC, bağımsız yöneticiler tarafından bir iç soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Prenses Diana ile 1995 yılında yapılan röportajda sahte belgeler kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından BBC, editörlük politikalarını ve yönetimini gözden geçireceğini, bağımsız yöneticiler tarafından bir iç soruşturma gerçekleştirileceğini açıkladı. 

Sputnik'in aktardığına göre BBC'den yapılan açıklamada, editörlük politikalarını ve yönetimin gözden geçirileceği belirtildi. BBC yönetim kurulu, bağımsız yöneticiler tarafından bir iç soruşturma başlatılacağını söyledi. Soruşturmaya bağımsız direktör Nick Serota'nın liderlik edeceği ifade edildi. 

'AYNI ŞEYLERİN TEKRARLANMAYACAĞINDAN EMİN OLMALIYIZ'

Kurul tarafından yayınlanan açıklamada, "Geçmişteki hataların bugün tekrarlanamayacağını varsaymamalıyız, aynı şeylerin tekrarlanmayacağından emin olmalıyız. BBC'nin editörlük politikalarının ve yönetiminin etkinliğini ayrıntılı olarak incelememizin doğru olduğunu düşünüyoruz" denildi. 

Dört gün önce İngiltere'deki bağımsız soruşturmada, BBC'nin gazetecisi Martin Bashir'in 1995'te bomba etkisi yaratan röportajının, Prenses Diana'yı kandırarak gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine İngiliz kamusal yayın kuruluşu, 'tam ve koşulsuz özür dilediği' açıklamasını yapmıştı. Eski BBC Genel Müdürü Tony Hall, olayın üstünü örttüğünün belirlenmesinin ardından Ulusal Galeri Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. 

Prenses Diana’nın oğulları Prens William ve Harry, Diana ile röportaj yapabilmek için sahte belge düzenleyen BBC'yi annelerinin ölümüne katkıda bulunmakla suçlamıştı. Cambridge Dükü Prens William, BBC'nin röportajı elde etmek için yaptığı 'hilekarlığın' annesinin röportajda söylediklerini büyük ölçüde etkilediğini belirtmişti.

William ayrıca annesinin yalnızca bir muhabir tarafından değil, aynı zamanda BBC yöneticileri tarafından da yüzüstü bırakıldığını söylemişti. Sussex Dükü Prens Harry ise Prenses Diana'nın ölümüne BBC'nin katkı sağladığını düşündüğünü açıkça ifade etmişti. (Kaynak: Sputnik)