Bayram tatilinde İstanbul Modern’de sanat zamanı

Olafur Eliasson’un 'Senin beklenmedik karşılaşman' sergisi, 'Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı', 'Zamansız Meraklar', 'Renzo Piano: Yerin Ruhu' sergileri bayram tatilinde sanatseverleri bekliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bayram tatilinde şehirde kalanlar veya İstanbul’a gelenler, İstanbul Modern’de Türkiye’deki ilk kişisel sergisi açılan Olafur Eliasson’un 'Senin beklenmedik karşılaşman' sergisini ziyaret rotasına alabilir.

Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA sponsorluğunda gerçekleştirilen ve sanatçının Türkiye'deki ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyan 'Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman'ın yanı sıra sanatseverler, İstanbul Modern Koleksiyonu'ndan bir seçkinin yer aldığı 'Yüzen Adalar', Türkiye fotoğraf tarihinin en önemli isimlerinden Ozan Sağdıç’ın 'Fotoğrafçının Tanıklığı' ile güncel teknolojiler ve dijital kültüre odaklanan 'Zamansız Meraklar' sergilerini ziyaret edebilir.

İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson’un seçkisinde, su, ışık, renk, algı ve çevre gibi temalar üzerine yoğunlaşan 40'a yakın yapıt, ziyaretçilerin çevreyle etkileşim kurmasını ve kişisel deneyimler yaşamasını mümkün kılıyor.

“Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı” başlıklı sergi, dünyada fotoğrafın en yaygın türlerinden biri olan belgesel fotoğrafa odaklanırken aynı zamanda Türkiye’nin 1950’lerden itibaren sosyal, politik, ekonomik, kültürel ve görsel tarihine de ışık tutuyor.

“Zamansız Meraklar” sergisi ise, çalışmalarını Türkiye ve dünyanın farklı köşelerinde yürüten genç isimleri bir araya getiriyor ve çeşitli coğrafyalar arasındaki sınırların nasıl esneklik kazandığını görünür kılarak sanatçıların üretim alışkanlıklarındaki değişimler üzerine düşündürüyor.

İstanbul Modern’in ücretsiz olarak erişilebilen zemin katında bulunan kütüphanenin girişindeki “Renzo Piano: Yerin Ruhu” sergisi ise yeni müze binasının yapım hikâyesini aktarıyor.

Boğaziçi ve Haliç’in buluştuğu özel bir konumda yer alan İstanbul Modern’in çatısını kaplayan yansıtma havuzu ise suyun üstündeki kent yansımasıyla denizi bütünleştirerek benzersiz bir seyir deneyimi sunuyor.