Başkentray 6 yılda 89 milyon yolcu taşıdı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 12 Nisan 2018'de hizmete açılan Başkentray'ın 6 yılda 89 milyon yolcuya hizmet verdiğini, her gün 60 bin yolcunun kullandığını açıkladı.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sincan-Kayaş güzergahında hizmet veren Başkentray'ın açılış yıl dönümünde açıklama yaptı. Bakanlık olarak Ankara'ya yakışır eserler yaptıklarının altını çizen Uraloğlu, "Başkentray'ın hizmete alınışının yıl dönümünde, hizmete açıldığı 12 Nisan 2018 tarihinden bu yana Başkentliler yoğun bir ilgiyle kullanmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye'nin dört bir yanında, ulaşımın her modunda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Son 22 yılda Ankara için durmadan, duraksamadan çalışmaya devam ettik. Ulaşım ve iletişim altyapısına 601 milyar 510 milyon lira yatırım gerçekleştirdik" dedi.

Ankara için 'Türkiye Yüzyılı' vizyonu ile dünya başkentlerine yakışır bir şekilde eserler üretme gayretinde çalıştıklarını ifade eden Uraloğlu, 2018 yılında modernize ederek hizmete alınan Başkentray ile Ankara-Eskişehir ve Ankara-İstanbul kara yollarındaki trafiğin büyük oranda azaldığının altını çizdi.

Uraloğlu, Ankaralıların ulaşımında büyük kolaylıklar sağlayan birçok metro hattını hayata geçirdiklerini belirterek, "Ankaralıların yıllarıdır beklediği Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan-Törekent ve Tandoğan-Keçiören metro hatlarını hizmete açtık. Geçen yıl da Keçiören'den Kızılay'a aktarmasız metro ulaşımı sağlayan Atatürk Kültür Merkezi-Gar-Kızılay metrosunu açtık. Ankara'nın 23,1 kilometrelik raylı sistem hattını 80,5 kilometre uzatarak Ankara'daki raylı sistem hat uzunluğu 103,6 kilometreye çıkardık" ifadelerini kullandı.

'BAŞKENTRAY'I GÜNDE 60 BİN YOLCU KULLANIYOR' 

Uraloğlu, Başkentray projesi ile mevcut hattın tamamen yenilenip, standardının da yükseltilerek metro standardında ulaşım yapmaya başladığını aktardı. Proje kapsamında mevcut demir yolu hatlarının tamamen yenilendiğini belirten Uraloğlu, söz konusu hattın yüksek hızlı tren, banliyö ve konvansiyonel tren işletmeciliğine uygun olarak inşa edildiğini açıkladı. Başkentray ile Kayaş-Sincan arasında metro standardında banliyö hizmeti yapılmaya başlandığının altını çizen Uraloğlu, proje kapsamında, Ankara-Marşandiz arasının 4 hattan 6 hatta, Marşandiz-Sincan arasının 3 hattan 5 hatta, Ankara-Kayaş arasının ise 2 hattan 4 hatta çıkarıldığını belirtti. 24 adet banliyö istasyonunun metro standardında yeniden inşa edildiğini vurgulayan Uraloğlu, "Eryaman YHT Garı da bu proje kapsamında tamamlayarak Eryaman'da YHT ve banliyö hizmeti vermeye başladık. 6 yıl gibi kısa bir sürede Başkentray'da bugüne kadar 89 milyon yolcu taşıdık. Ankaralı vatandaşlarımız Başkentray'ın konforunu çok sevdi. Başkentray'ı her gün tam tamına 60 bin yolcu kullanıyor" dedi.