Başkan: Ev kiralama yasağından sonra 7 bin mülteci Fatih'ten ayrıldı

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, yılbaşında alınan kararla mültecilerin ilçede ev kiralamasının engellendiğini ve 8 ayda 7 bin yerleşik mültecinin ilçeden ayrıldığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, artan göçmen nüfusu üzerine geçen ocak ayında alınan bir karar çerçevesinde oturma izni olsa dahi mültecilerin ilçede ev kiralayamadığını anlattı.

Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a konuşan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, bu kararın ardından 8 ayda 7 bin yerleşik göçmenin Fatih'ten ayrıldığını söyledi.

Turan, şöyle konuştu: "Fatih göçmenlerden en çok etkilenen ikinci ilçeyiz biz. Biri Esenyurt biri de Fatih. Ben de bunun farkındayım. Şimdi biz klasik manada bazıları gibi göçmen karşıtlığı üzerinden konuşmuyoruz. Ama şöyle de demiyoruz; yani bir şey yokmuş da demiyoruz.

Bir sorun var. Bu sorun yönetilmediği zaman sorun olur. Biz yönetiyoruz. Bir karar aldık birinci ayın 17'sinden, 2021'den itibaren Fatih'te ve Esenyurt'ta; bu bizim Bakanlıktan ricamız oldu, İstanbul'da yaşama izni olan herhangi bir yabancı, ikamet izni olan bir yabancı, Suriyeli ya da başka memleketli Fatih'te herhangi bir ev kiralayamaz.

7 Ocak 2021'den itibaren karar aldık. Fatih'te ve Esenyurt'ta. Bizim bir talebimiz oldu, işin açıkçası bu işe çok asıldık. Çünkü buraya artık daha fazla yabancı yerleşmemeli. Bu sefer sosyal dokuda tahribat yapıyor. Ve bu karar için Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Fatih'te son 2021 birinci ayda sekizinci ayın sonu itibariyle 7 bin yerleşik göçmen azalması var.

'ARTIK KÜÇÜLEN BİR SORUN HALİNE GELMİŞTİR'

Yaklaşık 50 bin civarında göçmen vardı. Sadece Suriyeli değil, karma. İkamet izinleri olanlardan bahsediyoruz. Hem kayıt dışı olanlardan bahsediyoruz hem de... Mesela Fatih'in nüfusu 400 bin. Ama tabiri caizse şu anda, gündüz kapıları kapatsak içeride 3 milyon kişi var.

İkamet eden sayımızda azalma var. Bu bizim için önemli bir karardır. Dolayısıyla Fatih'te göçmen sorunu büyüyen bir sorun değil; bunun altını çiziyorum, artık küçülen bir sorun haline gelmiştir."

'GÖÇMENLERİN TAMAMI ÇIKSIN DENSE BEN DE KARŞI DURURUM'

Ergün Turan, Habertürk'te katıldığı canlı yayında, CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın açıklamalarına benzetilmesine yanıt verdi. Turan, "Fatih kadim bir yerleşim, tarihi bir doku. Sosyal dokunun korunması gerekiyor. Buradaki sosyal hayatın bozulmaması gerekiyor. Çok üzüntü duydum. Burası tarihi bir bölge. Burada istediğiniz zaman bir şey yapma şansınız yok. Açıklamamın tamamında birçok konu var. Bunların bir parçası da ilçedeki sosyal dokunun korunmasıdır. Göçmen demek Türkiye'ye zarar veren demek değildir. Göçmenler bize güç katan yerdir. Elimizde imkan olsa, bu göçmenlerin tamamı çıksın, buna zaten bütün işletmeler, turizm faaliyetleri, bir sürü insan karşı durur. Ben de karşı dururum. Ekonomiye can veren bir sürü göçmen var. İlçe özelinde, sayının toplumsal dinamikleri bozmayacak şekilde yer alması gerekir. Bakanlığımız doğru bir karar aldı. Bu insanlar kendi istekleriyle göç etmiş, yerlerine yeni insanlar taşınmıyor" dedi. 

Başkan Turan, "7 bin kişi nereye gitti" sorusu üzerine ise bilmediğini söyledi. (HABER MERKEZİ)