Başarır: Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yarım saat kala görüşmeyi iptal etti

CHP heyetinin Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan için bir araya gelmek istediği Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, görüşmeyi iptal etti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır başkanlığındaki heyet bugün saat 12.00'de Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile bir araya gelerek  15 Ağustos’ta beşinci kez cezaevine girmesi beklenen Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan’ın durumunu görüşmek istedi. Bakan Tunç, görüşmeyi reddetti. CHP heyeti saat 13.30'da Meclis'te basın toplantısı düzenledi. 

Başarır'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Görüşmeye dakikalar kala, Adalet Bakanı çok önemli bir işi olduğunu belirterek iptal etti. Sebepsiz ve devlet nezaketine uymaya bir biçimde iptal etti. Barış Pehlivan'ın durumu görüşme için bu görüşmeyi yapacaktık. Bugünkü görüşmenin konusu bir adalet arayışıydı. Ben buradan sormak istiyorum Adalet Bakanı'na: Adaletten daha önemli ne işi olabilir? Kendisini aradım, durumu anlattım. O da telefonu kapatmadan ajandasına bakıp Çarşamba günü saat 12.00'da arkadaşlarımızla görüşebileceğini söyledi. Yarım saat kala görüşme iptal edildi."

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: NEZAKET ZİYARETİNDEN ÖTE... 

Adalet Bakanlığı yapılmayan görüşmeyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ve beraberindeki milletvekillerinin nezaket ziyareti için Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’tan randevu talep etmeleri üzerine 9 Ağustos 2023 tarihinde randevu oluşturulmuştur.

CHP’nin TBMM Grubundan yapılan basın duyurusunda “Gazeteci Barış Pehlivan’ın yaşadığı hukuksuzluğa ilişkin görüşecek ve basın açıklaması yapacak” şeklinde ifadeler kullanılması ve basında bu yönde haberler çıkması üzerine görüşme içeriğinin nezaket ziyaretinden öte devam eden bir yargı süreci hakkında olduğu anlaşılmıştır.

Anayasamızın 138. maddesinde “Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar. Anayasa, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.” hükmü karşısında, talep edilen görüşmenin yargı süreci ile ilgili olduğu anlaşıldığından ilgililerin yapmış olduğu randevu talebi iptal edilmiştir."

PEHLİVAN 15 AĞUSTOS'TA CEZAEVİNE GİRECEK 

Pehlivan, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazıda kendisine açılan bir dava sebebiyle 8 ay ceza aldığını ve 15 Ağustos'ta teslim olarak cezaevine gireceğini açıklamıştı. Pehlivan’ın denetimli serbestlikten faydalanmak için avukatı aracılığı ile Bakırköy 5. İnfaz Hakimliğine yaptığı başvuru kabul edilmemişti. (DUVAR)

Etiketler Barış Pehlivan chp